Blokowanie reklam sposobem na atak: zainfekowanych nawet 20 mln urządzeń

Blokowanie reklam sposobem na atak: zainfekowanych nawet 20 mln urządzeń

Zdziwiony biznesmen przy laptopie z depositphotos
Zdziwiony biznesmen przy laptopie z depositphotos
Oskar Ziomek
18.04.2018 17:47, aktualizacja: 19.04.2018 17:52

Pojawiają się nowe doniesienia o zagrożeniach w sklepie z dodatkami do przeglądarki Chrome. Problem dotyczy przede wszystkim programów blokujących reklam, które są wykorzystywane przez oszustów z uwagi na swoją popularność.

Atakujący przygotowują podróbki aplikacji o nawach zbliżonych do prawdziwych rozszerzeń blokujących. Niestety, mają one mało wspólnego z obiecywaną funkcjonalnością. Najczęściej stanową zaś furtkę wykorzystywaną do ataków i kradzieży danych użytkownika.

Jak informuje AdGuard, problem może dotyczyć ogromnej grupy użytkowników: część podejrzanych aplikacji pobrana została nawet dziesiątki milionów razy. Kilka rozszerzeń zostało szczegółowo sprawdzonych od strony technicznej. Okazało się, że część z nich podczas działania wymienia informacje z zewnętrznymi serwerami, skąd w każdej chwili pobrany może zostać szkodliwy kod.

Cztery z sześciu wyników wyszukiwania na pierwszej stronie w Chrome Web Store to dodatki-podróbki, źródło: AdGuard.
Cztery z sześciu wyników wyszukiwania na pierwszej stronie w Chrome Web Store to dodatki-podróbki, źródło: AdGuard.

Dodatki, o których w tym przypadku mowa to między innymi AdRemover for Google Chrome, uBlock Plus, Adblock Pro, HD for YouTube oraz Webutation. Ich oceny były głównie pozytywne, a łącznie pobrane zostały one ponad 20 milionów razy. Tyle też może więc być użytkowników, którzy są potencjalnymi ofiarami. Po wykryciu budzących wątpliwości linijek w kodzie, AdGuard zgłosił Google aplikacje do usunięcia. Korporacja usunęła już szkodliwe dodatki z kodu, jednak nie ochroni to osób, które pobrały je wcześniej.

Opisywane przypadki nie są jednak pierwszymi i z pewnością nie ostatnimi. W ubiegłym roku głośno było o podróbce AdBlocka Plus, który był wówczas wykorzystywany przez ponad 37 tysięcy niczego nieświadomych użytkowników. Pobierając kolejne rozszerzenia do Chrome'a warto więc wiele razy upewnić się, że interesujemy się godnym zaufania dodatkiem, by później nie paść ofiarą ataku.

Aby usunąć niechciany dodatek, należy przejść w menu do pozycji Rozszerzenia, a następnie kliknąć przycisk Usuń.
Aby usunąć niechciany dodatek, należy przejść w menu do pozycji Rozszerzenia, a następnie kliknąć przycisk Usuń.

Jeśli nie jesteś pewien, czy przez przypadek nie korzystasz z któregoś z wymienionych szkodliwych dodatków do przeglądarki, wystarczy sprawdzić listę zainstalowanych rozszerzeń. W przypadku Google Chrome należy w tym celu wejść do menu (symbol trzech kropek tuż obok paska adresu), a następnie wybrać opcję Więcej narzędzi i Rozszerzenia. Na ekranie wyświetlona zostanie ich lista. Sprawdź, czy nie znajduje się na niej któryś z wymienionych dodatków. Jeśli tak, odinstaluj go korzystając z przycisku Usuń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)