r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Podróbka Adblocka Plus pobrana przez 37 tysięcy użytkowników

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Wydawać by się mogło, że zabezpieczenia oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji czy też rozszerzeń przeglądarek są na tyle dopracowane, że trudno o prześlizgnięcie się przez nie programu, który ma niewiele wspólnego z przynoszeniem korzyści użytkownikom. Tak jednak stało się w tym przypadku – jak donosi serwis engadget, w sklepie z rozszerzeniami dla przeglądarki Google Chrome dość długo znajdowała się podróbka oryginalnej wersji popularnego blokera reklam, Adblocka Plus.

Sprawa została nagłośniona po tym, jak o odkryciu poinformował na Twitterze użytkownik SwiftOnSecurity. Podrobiona wersja Adblocka Plus była wówczas używana przez ponad 37 tysięcy niczego nieświadomych użytkowników. Jak recenzuje aplikację jeden z nich, dodatek w rzeczywistości sam otwierał dodatkowe, uciążliwe reklamy w nowych kartach przeglądarki, zamiast skupiać się na ich blokowaniu.

Użytkownicy pobierający rozszerzenie, o ile nie zainteresowała ich stosunkowo niewielka liczba dotychczasowych użytkowników aplikacji (oryginalny Adblock Plus ma ich ponad 10 milionów), w zasadzie nie mieli jak zauważyć, że mają do czynienia z podróbką. Twórcy zadbali o identyczne logo, zrzuty ekranów oraz nazwę wydawcy Adblock Plus (w oryginale: adblockplus.org).

Osobom, które mogły paść ofiarami takiego oszustwa zaleca się więc usunięcie wspomnianego dodatku i ponowną instalację jego oryginalnej wersji, co można zrobić na przykład za pośrednictwem naszej bazy. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że podróbka została już usunięta ze sklepu z rozszerzeniami do Chrome'a. Warto przypomnieć, że opisywane zjawisko nie jest pierwszym tego typu w historii, nawet w kontekście samego Adblocka: podobny przypadek miał miejsce 3 lata temu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.