reklama

Canonical: zbierzcie w miesiąc 32 mln dolarów, damy wam w przyszłym roku telefon Ubuntu Edge

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Najwyraźniej system Ubuntu Touch/Ubuntu Phone OS dojrzał na tyle, że Canonical gotowy jest nadać mu fizyczny kształt. Publiczna zbiórka pieniędzy, jaką Mark Shuttleworth uruchomił na łamach serwisu Indiegogo, ma na celu pozyskanie pieniędzy na ten projekt. Jeśli w ciągu 30 dni uda się zebrać 32 mln dolarów, to w 2014 roku inwestorzy otrzymają do rąk smartfona niepodobnego do niczego, co dziś dostępne jest na rynku, pięknie zaprojektowane hybrydowe urządzenie, które po podłączeniu zewnętrznej klawiatury, myszki i monitora zamienia się w pełnowartościowy desktopowy komputer.

Nie wiadomo jeszcze, czym zasilany będzie Ubuntu Edge – bo taką nazwę otrzymał smartfon od Canonicala. Równie dobrze może być to System-on-a-Chip z rdzeniami ARM, jak i Intel Atom; firma ujawnia jedynie, że sprzęt będzie miał cztery rdzenie CPU, przynajmniej 4 GB RAM i 128 GB pamięci masowej flash, co pozwolić ma na komfortową pracę z aplikacjami desktopowymi. Jako telefon zapewni użytkownikom duży ekran 4,5” o rozdzielczości 1280x720 pikseli, wykonany z odpornego na zarysowania prawdziwego szafirowego szkła i moduł łączności 4G/LTE, by zapewnić użytkownikom szybkie transfery w szerokopasmowych sieciach mobilnych. Wisienką na torcie mają być wysokiej jakości kamery, tylna 8 megapikseli i przednia 2 megapiksele oraz bateria o długim czasie życia.

W oświadczeniu prasowym producent poinformował, że Edge będzie realizacją unikalnej wizji Canonicala na jeden system operacyjny, działający na telefonach, tabletach, konwencjonalnych komputerach i telewizorach (czyżby nikt w zespole Marka Shuttlewortha nie słyszał o Windows 8?). Urządzenie zaprojektowane miało być przez wiodących producentów telefonów, produkujących aparaty dla wiodących marek.

Jak na razie zbiórka idzie rewelacyjnie – w ciągu pierwszej doby zebrano 10% wymaganej kwoty. Aby otrzymać swój telefon, trzeba przygotować już 830 dolarów – partia 5000 opcji na urządzenia w promocyjnej cenie 600 dolarów rozeszła się w ciągu kilku godzin. Za 10 tys. dolarów fani mogą otrzymać jeden z pierwszych 50 telefonów, jakie zostaną wyprodukowane, a 80 tys. dolarów kosztuje pakiet Enterprise, w ramach którego można dostać 100 takich telefonów. Czy warto wyłożyć pieniądze, ze świadomością, że pierwsze telefony trafią do nabywców w kwietniu 2014 roku? Sami zdecydujcie, teraz pomóc w decyzji mogą jedynie poniższe wizualizacje:

Na koniec ciekawostka: telefony Edge nie będą ograniczone tylko do Ubuntu. Będzie można je uruchomić pod kontrolą wbudowanego Androida – tak jakby Canonical nie do końca sam wierzył w sukces platformy Ubuntu na urządzeniach mobilnych. Nie można jednak traktować telefonu Canonicala jako kolejnego „andka”, trzeba pamiętać, że jest to urządzenie dziś unikatowe. Co prawda istnieje już telefon przekształcający się w komputer – Motorola Atrix – który po podłączeniu do stacji dokującej Lapdock zamienia go w netbooka, ale z jednej strony Lapdocki są niemal nie do znalezienia, z drugiej strony Android jako desktopowy system operacyjny nie zachwyca.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić