reklama

Centralna Baza Rachunków: służby ze swobodnym dostępem do metadanych

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Po raz pierwszy o planach utworzeniu ogólnopolskiego rejestru transakcji pisaliśmy jeszcze w czerwcu zeszłego roku. Od samego początku budził on spore kontrowersje między innymi sprawą konieczności wymiany kas fiskalnych przez handlowców. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o planowanym uruchomieniu rejestru, zwracaliśmy uwagę, że stanowi on de facto kompletny rejestr transakcji, które dają służbom ogromne możliwości inwigilacyjne. Dziś te obawy się potwierdzają, co podkreśla w swojej opinii organizacja Panoptykon.

Szczególną uwagę zwraca proaktywna analiza, jakiej podlegać będzie Centralna Baza Rachunków. Oznacza to, że wszystkie transakcje rejestrowane w systemie będą mogły być analizowane przez służby w celu śledzenia przepływu środków związanych z działaniami przestępczymi. Panoptykon otwarcie stwierdza, że takie plany skutkują traktowaniem wszystkich właścicieli kont i innych usług finansowych jak podejrzanych.

Ponadto projekt przewiduje także znacznie łatwiejszy dostęp służb do informacji objętych tajemnicą bankową. By pozyskać metadane (które przecież w przypadku transakcji bankowych mają ogromną wartość informacyjną) nie będzie już konieczna zgoda sądu. Pod kątem takich informacji jak daty transakcji Centralna Baza Rachunków będzie mogła być przez służby w zasadzie nieskrępowanie eksplorowana.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama