reklama

Chrome nie dla starych Windows. Wykluczone nie tylko XP, ale i Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Coraz trudniej będzie wytrwać użytkownikom starych wersji Windows przy swoich systemach – odwraca się od nich nie tylko Microsoft, ale i coraz więcej niezależnych producentów oprogramowania. Rok temu, gdy firma z Redmond zakończyła wsparcie dla Windows XP, Google było wśród tych, którzy obiecali, że o XP nie zapomną. Teraz Google wycofało się ze swoich obietnic, wyznaczając definitywny koniec wsparcia nie tylko Windows XP, ale i Visty.

W kwietniu 2016 roku Chrome nie będzie już wspierało oficjalnie tych dwóch systemów Microsoftu (i to mimo tego, że Vista objęta jest programem rozszerzonego wsparcia Microsoftu do 2017 roku), porzucone zostanie też wsparcie dla systemów Apple'a, OS-a X 10.6 (Snow Leopard), 10.7 (Lion) i 10.8 (Mountain Lion). Przeglądarka oczywiście nie przestanie działać, ale nie będzie już otrzymywała na tych systemach aktualizacji i łatek bezpieczeństwa.

Wszystko to oczywiście w imię troski o bezpieczeństwo użytkowników, którzy korzystając z bezpiecznej przeglądarki na niebezpiecznym systemie operacyjnym nie są należycie chronieni, bardziej im zagrażają wirusy i inne szkodniki. Jeśli ktoś z użytkowników wspomnianych wyżej systemów będzie dalej zainteresowany korzystaniem z Chrome'a, to droga wolna – jednak Marc Pawliger, dyrektor pionu inżynierii w Google, zachęca, by zaktualizował wcześniej swój system operacyjny.

Mozilla jak do tej pory nie ogłosiła końca wsparcia dla Firefoksa na XP – i trudno się dziwić, w wielu krajach system ten cieszy się wciąż kilkunastoprocentowymi udziałami w rynku. Wciąż też wspiera względnie stare wersje OS-a X (włącznie z 10.6). Dla starszych Maków, budowanych jeszcze na procesorach PowerPC, istnieje jednak świetna alternatywa, przeglądarka TenFourFox. Przynosi ona w miarę aktualnego Firefoksa (obecnie wersję 38) na komputery z systemem OS X 10.4 i 10.5.

Czy można się spodziewać więc czegoś analogicznego z Chrome na XP? Niestety może to być znacznie trudniejsze. Trzeba pamiętać, że od wersji 46. przeglądarka Chromium (z której powstaje Chrome), w ogóle przestała działać na tym systemie. Najprawdopodobniej ludzie zajmujący się budowaniem przenośnych wersji aplikacji na Windows z projektu WinPenPack będą dalej próbowali przygotowywać kompilacje kolejnych wersji Chromium na XP – ale na razie stanęli w miejscu z wersją 45.

Decyzję Google trzeba przyjąć więc ze smutkiem. Dla wielu ludzi Windows XP wciąż spełnia ich wszystkie potrzeby związane z komputerami, zdarza się nawet u nas w Polsce widzieć go na pecetach osób, które po prostu nie kupią sobie nowego sprzętu, gdyż ich na to nie stać. Porzucenie wsparcia dla przeglądarki, która ludziom takim dawała możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu, odda ich wcześniej czy później w ręce cyberprzestępców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama