Chromecast przestanie zawieszać routery: Google przygotowało łatkę

Chromecast przestanie zawieszać routery: Google przygotowało łatkę

Chromecast przestanie zawieszać routery: Google przygotowało łatkę
18.01.2018 14:25, aktualizacja: 29.08.2018 12:37

Od jakiegoś czasu użytkownicy Chromecastów zauważyli, że cośniedobrego dzieje się w ich sieciach bezprzewodowych – powłączeniu tego gadżetu Google’a do strumieniowania mediów ichroutery często się zawieszały. Nawet u nas w redakcji mieliśmyten problem, rozwiązany wyłączeniem Chromecasta z sieci. Jakodkryli inżynierowie TP-Linka, winny był flood pakietówmDNS wysyłany przez urządzenie po wybudzeniu. By się przed nimzabezpieczyć, niektórzy producenci routerów przygotowali łatki,ale ich stosowanie chyba nie będzie konieczne, ponieważ samo Googlewreszcie naprawiło Chromecasta.

Na łamach stron Google Home Help wreszcie pojawił siękomunikat,w którym Google w pewnym sensie przyznaje się do błędu. Wniektórych sytuacjach błąd w oprogramowaniu Cast na smartfonach zAndroidem może niepoprawnie wysłać dużą ilość ruchusieciowego, mogącą spowolnić, lub czasowo wpłynąć na sieciWi-Fi. Wpływ błędu na sieć zależy od modelu routera.

Producent deklaruje, że błądzostanie rozwiązany za pomocą łatki rozesłanej poprzezaktualizację Google Play Services, a więc otrzymają go praktyczniewszyscy użytkownicy Androida. A co z łatką dla samego Chromecasta?Te urządzenia w teorii powinny być aktualizowane automatycznie,toteż Google o łatkach nie wspomina. Bywa jednak tak, żeautomatyczna aktualizacja nie działa, na jednym z urządzeńwidzieliśmy wersję firmware mającą ponad pół roku.

Chromecast: jak wymusić aktualizację?

Pomocne może być więc „ręczne”popchnięcie łatki. Oto sprawdzona metoda. W służącej dozarządzania Chromecastem aplikacji Google Home należy z menuotworzyć sekcję Urządzenia, wybrać swoje urządzenie i dotknąćUstawienia. Na dole ekranu zobaczymy wpis z wersją firmware, kodempaństwa, adresem MAC oraz adresem IP danego Chromecasta.

Dalsze kroki zależą odużywanego na komputerze systemu operacyjnego. Użytkownicy Windowsa 10 powinniuruchomić konsolę PowerShella (użytkownicy starszych wersjiWindowsa mogą ją zainstalować z naszej bazyoprogramowania). Następnie należy wydać w niej poniższepolecenie, zastępując oczywiście adres IP 192.168.1.117 faktycznymadresem, jaki Chromecast ma w naszej sieci domowej.

Invoke-WebRequest -Method Post-ContentType "application/json" -Body '{"params":"ota foreground"}' -Uri"http://192.168.1.117:8008/setup/reboot" -Verbose-UserAgent "curl"

Użytkownikom uniksopodobnychsystemów, takich jak Linux czy macOS (tak, wiemy że macOS jestoficjalnie Uniksem) również potrzebna jest konsola. Należy wydaćw niej polecenie:

curl -X POST -H "Content-Type:application/json" -d '{"params": "otaforeground"}' http://192.168.1.117:8008/setup/reboot -v

pamiętając oczywiście owłaściwym adresie IP.

Chwilę po wydaniu poleceniaChromecast powinien przejść w tryb aktualizacji, wyświetlając naekranie telewizora pasek postępu. Całość operacji zajmie conajwyżej 10 minut.

Pozostaje mieć nadzieję, żepodobne problemy z floodowaniem sieci już się Chromecastowi niepowtórzą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)