Chromecast przestanie zawieszać routery: Google przygotowało łatkę

Strona główna Aktualności

O autorze

Od jakiegoś czasu użytkownicy Chromecastów zauważyli, że coś niedobrego dzieje się w ich sieciach bezprzewodowych – po włączeniu tego gadżetu Google’a do strumieniowania mediów ich routery często się zawieszały. Nawet u nas w redakcji mieliśmy ten problem, rozwiązany wyłączeniem Chromecasta z sieci. Jak odkryli inżynierowie TP-Linka, winny był flood pakietów mDNS wysyłany przez urządzenie po wybudzeniu. By się przed nim zabezpieczyć, niektórzy producenci routerów przygotowali łatki, ale ich stosowanie chyba nie będzie konieczne, ponieważ samo Google wreszcie naprawiło Chromecasta.

Na łamach stron Google Home Help wreszcie pojawił się komunikat, w którym Google w pewnym sensie przyznaje się do błędu. W niektórych sytuacjach błąd w oprogramowaniu Cast na smartfonach z Androidem może niepoprawnie wysłać dużą ilość ruchu sieciowego, mogącą spowolnić, lub czasowo wpłynąć na sieci Wi-Fi. Wpływ błędu na sieć zależy od modelu routera.

Producent deklaruje, że błąd zostanie rozwiązany za pomocą łatki rozesłanej poprzez aktualizację Google Play Services, a więc otrzymają go praktycznie wszyscy użytkownicy Androida. A co z łatką dla samego Chromecasta? Te urządzenia w teorii powinny być aktualizowane automatycznie, toteż Google o łatkach nie wspomina. Bywa jednak tak, że automatyczna aktualizacja nie działa, na jednym z urządzeń widzieliśmy wersję firmware mającą ponad pół roku.

Chromecast: jak wymusić aktualizację?

Pomocne może być więc „ręczne” popchnięcie łatki. Oto sprawdzona metoda. W służącej do zarządzania Chromecastem aplikacji Google Home należy z menu otworzyć sekcję Urządzenia, wybrać swoje urządzenie i dotknąć Ustawienia. Na dole ekranu zobaczymy wpis z wersją firmware, kodem państwa, adresem MAC oraz adresem IP danego Chromecasta.

Dalsze kroki zależą od używanego na komputerze systemu operacyjnego. Użytkownicy Windowsa 10 powinni uruchomić konsolę PowerShella (użytkownicy starszych wersji Windowsa mogą ją zainstalować z naszej bazy oprogramowania). Następnie należy wydać w niej poniższe polecenie, zastępując oczywiście adres IP 192.168.1.117 faktycznym adresem, jaki Chromecast ma w naszej sieci domowej.

Invoke-WebRequest -Method Post -ContentType "application/json" -Body '{"params": "ota foreground"}' -Uri "http://192.168.1.117:8008/setup/reboot" -Verbose -UserAgent "curl"

Użytkownikom uniksopodobnych systemów, takich jak Linux czy macOS (tak, wiemy że macOS jest oficjalnie Uniksem) również potrzebna jest konsola. Należy wydać w niej polecenie:

curl -X POST -H "Content-Type: application/json" -d '{"params": "ota foreground"}' http://192.168.1.117:8008/setup/reboot -v

pamiętając oczywiście o właściwym adresie IP.

Chwilę po wydaniu polecenia Chromecast powinien przejść w tryb aktualizacji, wyświetlając na ekranie telewizora pasek postępu. Całość operacji zajmie co najwyżej 10 minut.

Pozostaje mieć nadzieję, że podobne problemy z floodowaniem sieci już się Chromecastowi nie powtórzą.

© dobreprogramy