Cinkciarz.pl napędzany sztuczną inteligencją Nvidii – AI wie lepiej w co inwestować

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wielu futurystów przewidywało, że jednym z pierwszych zastosowań sztucznej inteligencji będą rynki finansowe – AI z wglądem w dynamikę giełdowych transakcji przekraczającym wszystko to, co możliwe jest dla człowieka, dadzą stosującym je inwestorom ogromną przewagę. Taką właśnie przewagę chce swoim klientom zapewnić Cinkciarz.pl, który jako pierwszy w naszym regionie sięgnął po specjalizowany superkomputer Nvidii, maszynę DGX-1.

To najnowsza superkomputerowa konstrukcja zielonych, zaprezentowana w tym roku podczas kwietniowej konferencji GPU Technology. Klaster obliczeniowy wykorzystuje dwa procesory Xeon E5-2698 v3, 512 GB RAM DDR4-2133, cztery szybkie pamięci SSD o łącznej pojemności 1,92 TB, dwie karty sieciowe 10 GbE, cztery złącza InfiniBand EDR 100 Gb, zasilacz 3,2 kW, oraz to co najważniejsze – osiem akceleratorów GPU Tesla P100.

Warto podkreślić, że to pierwsza maszyna korzystająca z superszybkiej magistrali NVLink, akceleratory Tesla P100 nie są podpinane pod PCIe. Akcelerator taki zawiera trochę przycięte GPU Pascal GP100, z 3540 rdzeniami CUDA, to wszystko podpięte zaś do 16 GB pamięci HBM2 z 4096-bitowym interfejsem o przepustowości 720 GB/s. To obliczeniowe monstrum oferuje 10,6 TFLOPS w obliczeniach pojedynczej precyzji, 5,3 TFLOPS w obliczeniach podwójnej precyzji, i co szczególnie istotne w symulowaniu sieci neuronowych, aż 21,2 TFLOPS w obliczeniach połowicznej precyzji. Cała maszyna może więc maksymalnie w połowicznej precyzji zaoferować aż 170 TFLOPS.

Możliwości takiego akceleratora najlepiej widać w porównaniu czasu szkolenia sieci głębokiego uczenia się – z benchmarków Nvidii wynika, że jeden klaster DGX-1 może w tej dziedzinie zastąpić 250 serwerów z dwoma Xeonami każdy. Do tego zieloni dodają cały pakiet narzędzi do AI, działających na bazie własnej dystrybucji Linuksa, z oprogramowaniem DIGITS i licznymi frameworkami uczenia się. A to wszystko za niecałe 130 tys. dolarów.

Szef Cinkciarza.pl, Marcin Pióro, uważa że zastosowanie tej maszyny to początek przełomu na rynku finansowym – klaster obliczeniowy Nvidii będzie pomagał w podejmowaniu trafniejszych decyzji transakcyjnych, wykorzystując właśnie głębokie uczenie się i analitykę biznesową wspieraną przez AI, karmione zbieranym z rynku Big Data. Projekt ten będzie rozwijany w utworzonym centrum rozwojowo-badawczym, w którym zatrudnienie znajdzie przynajmniej pięćset osób.

Zieloni są oczywiście bardzo zadowoleni. Wiceprezes firmy Alex White stwierdził, że Cinkciarz.pl, łącząc swoje doświadczenie z rynków finansowych z możliwościami klastra DGX-1 jest przykładem zastosowania AI w tworzeniu nowych rozwiązań biznesowych dla różnorodnych gałęzi gospodarki.

Wszystkim zainteresowanym tą tematyką możemy polecić „Accelerando” Charlesa Strossa – w powieści tej pojawia się wizja zdziczałych, autonomicznych instrumentów finansowych, które z czasem przejmują globalną gospodarkę. Niewykluczone, że instrumenty takie będą myślały kiedyś o DGX-1 jako swoim dalekim przodku.

© dobreprogramy