Co nowego w VMware Workstation 7?

Strona główna Aktualności

O autorze

VMware jest firmą, która w odróżnieniu np. od Microsoftu bardzo niechętnie dzieli się informacjami o swoich produktach przed ich premierą. Rosyjski serwis OpenNET ujawnił jednak istnienie prywatnego, zamkniętego programu testów beta nowego VMware Workstation 7 - flagowego produktu VMware do wirtualizacji na stacjach roboczych.

Z analizy dostępnych informacji, jaką przeprowadził serwis virtualization.info wynika, że nowa wersja VMWorkstation zapewni rozszerzone wsparcie dla 3D (w tym obsługę OpenGL 2.1 i Shader Model 3.0 w maszynach wirtualnych Windows XP, Vista i 7) oraz obsługę sterowników WDDM dla Windows 7 (aczkolwiek póki co ograniczoną do akceleracji 2D i obsługi jednego monitora). Jest to konsekwentne działanie w kierunku umożliwienia obsługi przez maszyny wirtualne takich atrakcji jak np. Aero.

Z innych ciekawostek, VMware Workstation 7 obsłuży w środowisku testowym vSphere 4.0 i ESX(i) - rzecz, która bardzo ucieszy specjalistów IT, którzy nie będą musieli dedykować osobnych maszyn dla potrzeb prostych eksperymentów. Pojawi się też wsparcie dla wirtualizacji czterech wirtualnych procesorów (aczkolwiek tłumaczenie tego aspektu z rosyjskiego nie do końca jest jednoznaczne), możliwość drukowania na wszystkich drukarkach systemu hosta, możliwość pobrania przez Internet nowych wersji VMware Tools oraz definicji rozszerzających możliwości wirtualizacji nowych systemów operacyjnych (obecnie wymaga to aktualizacji całego VMware Workstation). To jednak nie koniec - będzie możliwość szyfrowania maszyn wirtualnych (przy pomocy AES-128), wsparcie dla IPv6, obsługa ALSA (pozwoli to współdzielić z hostem urządzenia audio tak, by wydawały dźwięk jednocześnie bez zniekształceń), poprawione mechanizmy przeciągania między maszynami wirtualnymi a hostem, a także możliwość tymczasowego, szybkiego wstrzymania maszyny wirtualnej w celu zwolnienia jej zasobów dla systemu hosta. Pojawi się też możliwość rozszerzania dysków wirtualnych pod Vistą i Siodemką, a także obsługa montowania obrazów dysków wirtualnych od Linuksem przy pomocy Fuse.

© dobreprogramy
s