Coraz większe kary dla firm korzystających z pirackiego oprogramowania

Coraz większe kary dla firm korzystających z pirackiego oprogramowania

Coraz większe kary dla firm korzystających z pirackiego oprogramowania
Mariusz Błoński
13.09.2017 14:14

BSA The Software Alliance poinformowało, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku polskie sądy przyznały producentom oprogramowania odszkodowania o łącznej wysokości 900 tys. złotych. Wraz z ugodami kwota ta sięga 1,2 mln złotych. Można więc mówić o znacznym wzroście, a tym samym o sukcesie BSA, gdyż w całym ubiegłym roku łączna wysokość kar i ugód wyniosła w Polsce 1,5 miliona złotych.

Celem BSA, założonego w 1988 roku przez Microsoft, jest walka z nielegalnym wykorzystywaniem oprogramowania produkowanego przez firmy wchodzące w skład organizacji. BSA publikuje, często krytykowane, raporty dotyczące skali piractwa. Prowadzi też kampanie informacyjne i zachęca do informowania o przypadkach wykorzystywania pirackiego oprogramowania w firmach.

W Polsce w przypadku korzystania przez firmę z pirackich wersji oprogramowania często dochodzi do zawarcia ugody, w ramach której przedsiębiorstwo wypłaca odszkodowanie w wysokości około 20 tysięcy złotych. W połowie lutego na oficjalnej witrynie Microsoftu pojawiła się informacja, że w efekcie postępowania sądowego toczącego się przeciw trzem osobom prowadzącym nielegalną sprzedaż kluczy aktywacyjnych oprogramowania firmy Microsoft na aukcjach internetowych, Sąd Rejonowy w Opolu orzekł obowiązek naprawienia szkody w łącznej wysokości ponad 600 tysięcy złotych na rzecz firmy Microsoft i kary ograniczenia wolności od 8 miesięcy do 1 roku, w ramach której skazani muszą odpracować prace społeczne.

Kampanie zachęcające do informowania o nielegalnym oprogramowaniu w firmach najwyraźniej są skuteczne. BSA informuje bowiem, że w 2016 w samej tylko Polsce otrzymało 909 zgłoszeń o tego typu przypadkach. Oznacza to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2015, kiedy odnotowano 454 zgłoszenia.

Większa liczba zgłoszeń nie ma związku z popularnością pirackiego oprogramowania. Wręcz przeciwnie. Skala korzystania z nielegalnego oprogramowania w Polsce powoli, ale systematycznie spada. Coraz surowsze wyroki polskich sądów w podobnych sprawach wymiernie w tym pomagają, wysyłając do przedsiębiorców jasny sygnał, że w biznesie nie ma drogi na skróty, a nieuczciwość nie popłaca, poinformował Bartłomiej Witucki z polskiego oddziału BSA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)