Producent CorelDRAW patentuje „proces monetyzacji pirackiego oprogramowania”

Producent CorelDRAW patentuje „proces monetyzacji pirackiego oprogramowania”

Producent CorelDRAW patentuje „proces monetyzacji pirackiego oprogramowania”
08.01.2018 17:43, aktualizacja: 09.01.2018 14:18

Kanadyjska firma Corel Corporation, którą kojarzymy przede wszystkim z programami do tworzenia i edycji grafiki (np. CorelDRAW), postanowiła pomóc w walce z piractwem. Nowy patent nie jest jednak kolejnym, rygorystycznym narzędziem blokującym dostęp do oprogramowania. Firma chce z wykorzystaniem specjalnego systemu wiadomości dotrzeć do piratów, oferując im odkupienie grzechów. Jeśli tylko zapłacą.

Kanadyjski producent oprogramowania słusznie zauważa, że obecnie stosowane narzędzia antypirackie nie stanowią skutecznej ochrony. Nawet najbardziej złożone mechanizmy są łamane, czego przykładem jest Denuvo. W związku z tym, Corel zdecydował się na inne podejście, które przedstawił w patencie zatytułowanym „Software product piracy monetization process”, skupiającym się na monetyzacji pirackiego oprogramowania. Zamiast starcia z crackerami, firma chce nawiązać bezpośredni kontakt z piratami. Przykładowo pirat miałby otrzymać wiadomość w wyskakującym okienku.

źródło: TorrentFreak
źródło: TorrentFreak

Taka wiadomość najwyraźniej miałaby początkowo wpłynąć przede wszystkim na sumienie pirata. Zawierałaby ona informację, że wykorzystywany produkt jest nielegalny oraz pokazywałaby jak wykupić licencję. W przeciwnym wypadku oprogramowanie może przełączać się w tryb „tylko do odczytu” plików. Jeśli jednak prosta uwaga nie zdałaby egzaminu, twórcy mogliby wysłać wiadomość o złamaniu prawa i ewentualnych konsekwencjach. Pirat mógłby skorzystać z uniknięcia kary, płacąc za oryginalną wersję oprogramowania.

Co ciekawe, mimo iż patent został niedawno przyznany Corel Corporation, to ten sposób dotarcia do piratów nie jest niczym nowym. Wcześniej już firma Malwarebytes wysyłała powiadomienia, w których oferowała piratom amnestię, jeśli ci zgodzili się przejść na legalne oprogramowanie. Trzeba jednak przyznać, że rozwiązanie jest interesujące, chociaż z drugiej strony, piraci mogą przecież znaleźć sposób na zablokowanie tych pisanych dla nich wiadomości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)