Creative Suite 3 - największa premiera w historii firmy Adobe

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj późnym wieczorem naszego czasu miała miejsce największa premiera w 25-letniej historii firmy Adobe. Producent zaprezentował w sumie 19 nowych produktów w tym najnowszą wersję flagowego pakietu Creative Suite 3 w którego skład wchodzi m.in. Photoshop CS3.

Nowy pakiet Adobe Creative Suite 3 zadebiutował w 6 różnych edycjach: Design Standard, Design Premium, Web Standard, Web Premium, Production Premium oraz w najbardziej rozbudowanej Master Collection. Swoją premierę miały także najnowsze wersje aplikacji wchodzących w skład ww. pakietów: Photoshop CS3, Photoshop CS3 Extended, InDesign CS3, Illustrator CS3, Contribute CS3, Fireworks CS3, Flash CS3 Professional, Dreamweaver CS3, Adobe Premiere Pro CS3, After Effects CS3, Soundbooth CS3, Encore CS3, a także nowe narzędzie Device Central CS3. Warto podkreślić, że po raz pierwszy zaprezentowano produkty bazujące zarówno na dotychczasowych rozwiązaniach Adobe jak i przejętej w 2004 r. firmy Macromedia. Dotychczas produkty Macromedii oferowane były przez Adobe praktycznie w niezmienionej formie jako osobne pudełka bądź w zestawach z oprogramowaniem Adobe.

W skład Adobe Creative Suite 3 Design Standard wchodzą następujące aplikacje: Photoshop CS3, Illustrator CS3, InDesign CS3 oraz Acrobat 8 Professional. Creative Suite 3 Design Premium jest powiększony w stosunku do Standard o dwie Flash CS3 Professional oraz Dreamweaver CS3, a Photoshop CS3 występuje tu w bardziej rozbudowanej odmianie Extended. Creative Suite 3 Web Standard i Web Premium to całkiem nowe pakiety pod marką Adobe. Pierwszy z nich jest od strony zawartości bezpośrednim następcą Macromedia Studio 8 i zawiera Flash CS3 Professional, Dreamweaver CS3, Fireworks CS3, Contribute CS3. Drugi zawiera zaś dodatkowo Photoshop CS3 Extended, Illustrator CS3 oraz Acrobat 8 Professional. Creative Suite 3 Production Premium to bezpośredni następca pakietu Production Studio, zawierający Photoshop CS3 Extended, Illustrator CS3, Flash CS3 Professional, Adobe Premiere Pro CS3, After Effects CS3, Soundbooth CS3 oraz Encore CS3. Najbogatszą edycją rodziny Creative Suite 3 jest edycja Master Collection zawierającą wszystkie składniki występujące w pozostałych edycjach.

Pierwsze 4 edycje pakietów Creative Suite 3 będą dostępne w sprzedaży od kwietnia b.r., Edycje Production Premium oraz Master Collection zapowiadane są zaś na trzeci kwartał b.r. Jak deklaruje producent, większość wersji pakietu Adobe Creative Suite 3 będzie dostępnych jako aplikacje uniwersalne, działające na komputerach MacIntosh (zarówno z procesorami PowerPC, jak i Intel) oraz pod kontrolą systemów Microsoft Windows XP i Windows Vista. Ceny detaliczne netto poszczególnych edycji mają kształtować się na poziomie 2199 euro za Design Premium, 1899 euro za Web Premium, 2199 euro za Production Premium oraz 2999 euro za Master Collection. Ceny edycji Standard będą kształtować się na poziomie około 1699 euro. Dla dotychczasowych użytkowników oprogramowania Adobe i Macromedia dostępne będą różne warianty aktualizacji.

Nie sposób w tym miejscu opisać wszystkich nowości w aplikacjach wchodzących w skład Adobe Creative Suite 3. Z tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim odmianę nowego Photoshopa CS3 oznaczoną jako "Extended", która oferuje wszystkie funkcje standardowego Photoshopa oraz nowe narzędzia do przetwarzania grafiki trójwymiarowej i animacji, a także do pomiarów i analizy obrazu.

Photoshop CS3 Extended umożliwia obsługę popularnych formatów 3D i włączanie grafiki 3D do dwuwymiarowych projektów, w tym także edytowanie tekstur i zmianę oświetlenia w modelach trójwymiarowych. Korzystając z funkcji Enhanced Vanishing Point można wykonywać pomiary w perspektywie, a także eksportować dane z tej funkcji do modelu 3D. Na potrzeby montażu wideo program zapewnia obsługę formatów wideo i warstw, co umożliwia edycję plików wideo klatka po klatce. Wynikowy plik wideo można następnie wyeksportować do różnych formatów, w tym do Flash. Funkcja Measurement Log umożliwia obliczanie natężenie barw w obrazie, funkcja Scale Marker dodanie do obrazu skali, a nowe narzędzie Count podliczenie cech obrazu po ich kliknięciu, co otwiera możliwości zastosowania produktu nie tylko w klasycznie rozumianej grafice ale w takich dziedzinach, jak produkcja przemysłowa czy medycyna.

Sam Photoshop CS3 oferuje zaś m.in. nowe funkcje do zaawansowanego montażu umożliwiające automatycznie dopasowywać do siebie wiele warstw lub obrazów na podstawie podobieństwa zawartości (co pozwala m.in. na łatwe łączenie zdjęć). Dzięki automatycznemu dopasowywaniu warstw (Auto-align Layers) program analizuje szczegóły oraz przesuwa, obraca lub zniekształca warstwy aby je dopasować. Z kolei korzystając z funkcji automatycznego łączenia warstw (Auto-blend Layers) można połączyć kolory i cienie, tworząc gładki i nadający się do dalszej obróbki obraz. Inne nowości to m.in. inteligentne, bezstratne filtry, szybsze przetwarzanie plików RAW, zgodność z Adobe Lightroom, a także nowe narzędzia, takie jak Fill Light i Dust Busting. Na uwagę zasługuje także ulepszony interfejs. Nowy Photoshop będzie dostępny w sprzedaży w drugim kwartale b.r. Producent zapowiada szacunkowe ceny detaliczne netto na poziomie 899 euro za Photoshop CS3 oraz 1349 euro za Photoshop CS3 Extended.

Nie wgłębiając się w nowości w innych aplikacjach wchodzących w skład Creative Suite 3 warto jeszcze zwrócić na całkiem nowe narzędzie wchodzące w skład wszystkich edycji - Adobe Device Central CS3 - ułatwiające tworzenie projektów na telefony komórkowe i inne przenośne urządzenia. Zawiera ono ponad 200 profili różnych urządzeń m.in. firm Nokia i Sony Ericsson, oraz operatorów, takich jak np. Verizon. Profile te dają przejrzysty i szczegółowy obraz funkcji, ograniczeń i możliwości poszczególnych urządzeń. Device Central CS3 zawiera realistyczne modele urządzeń pozwalające bezpośrednio na ekranie obserwować i testować wydajność, zachowanie oraz wygląd tworzonych treści, a nawet symulować podświetlenie i odbicie światła słonecznego. Oprócz dostępności wraz z Creative Suite 3 narzędzie to będzie dołączane do obu wersji Photoshop CS3 oraz Premiere Pro CS3.

Więcej informacji na temat nowych produktów (w tym tabelę porównawczą poszczególnych edycji Creative Suite 3) znaleźć można na stronach producenta.

© dobreprogramy
s