Chrome 76 walczy z Adobe Flash i płatnymi witrynami

Chrome 76 walczy z Adobe Flash i płatnymi witrynami
Piotr Urbaniak

31.07.2019 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wprowadzeniu trybu ciemnego w Chrome 73 i 74, a także dość niewielkiej aktualizacji Chrome 75, Google ponownie serwuje większą porcję nowości w swojej przeglądarce.

Wiadomo, że technologia Adobe Flash zostanie porzucona wraz z końcem 2020 roku. Przeglądarki od pewnego czasu domyślnie blokują tego typu treści, ale nowy Chrome 76 idzie o krok dalej – Flash został w nim całkowicie wyłączony jako funkcja. Dodatkowo, Google uderza w witryny płatne. Tryb incognito stał się niewykrywalny, co często pozwala przeczytać dowolną liczbę tekstów za paywallem. Oto właśnie najistotniejsze zmiany w Chrome 76.

Kiedy udacie się do menu chrome://settings/content/flash, powinniście zauważyć, że domyślnie ustawiony jest parametr Zablokuj uruchamianie Flasha na stronach. Model Najpierw zapytaj, używany do tej pory, stał się rozwiązaniem opcjonalnym. Innymi słowy: Standardowo skonfigurowany Chrome 76 nawet nie pyta o wyświetlenie treści flashowych.

Obraz

Jeśli zaś chodzi o witryny z tzw. paywallem, czyli ograniczeniem dostępu zmuszającym do uiszczenia opłaty, to przeglądarka częściowo radzi sobie z nimi dzięki usprawnieniom w FileSystem API.

Witryny nie są w już w stanie wykryć, czy użytkownik korzysta z incognito. Tym samym wydawcy tacy jak "New York Times", którzy blokują bezpłatny dostęp do artykułów po przeczytaniu kilku z nich, tracą tę możliwość. Nie mogą ani wykryć incognito, ani wprowadzić efektywnej blokady. Oczywiście nie działa to na witryny oparte na systemie kont, czego przykładem jest chociażby "Gazeta Wyborcza", ale zawsze w jakiś sposób utrudnia życie miłośnikom paywalli.

Z innych istotnych zmian – twórcy stron mogą teraz sprawdzić, czy przeglądarka jest ustawiona w tryb ciemny, a następnie automatycznie zastosować odpowiedni styl. Służy do tego media query prefers-color-scheme. Pełna lista zmian widnieje na blogu Google Developers.

Przeglądarkę Google Chrome 76 znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)