[Xperia Z] Podwodne zdjęcia (ale nie tylko) z wykorzystaniem czujnika zbliżeniowego

Odwiecznym problemem posiadaczy większości smartfonów, którzy od czasu do czasu chcieliby by się pobawić w fotografowanie jest brak fizycznego przycisku pozwalającego wykonać zdjęcie. Problem ten objawia się głównie w sytuacjach kiedy chcemy przy użyciu głównego aparatu (umieszczonego na tylnej obudowie) wykonać zdjęcie np. krajobrazu, na którym pojawi się także nasza sylwetka.

Ponadto użytkownicy Xperii Z, która jak wszak wiadomo jest wodoodporna ubolewają nad brakiem wspomnianego przycisku, gdyż nie jest możliwe wykonywanie zdjęć pod wodą (ekran nie reaguje na dotyk). Jedynym słusznym rozwiązaniem obu przedstawionych sytuacji dotychczas było korzystanie z funkcji samowyzwalacza. Ale uwaga, uwaga...

Użytkownik forum xda-developer, niejaki AGGevorgyan, opracował niewielką aplikację dla Xperii Z, umożliwiającą wykonywanie zdjęć przy użyciu czujnika zbliżeniowego. O ile scenariusz "sweet fotek" mnie osobiście niezbyt interesuje, tak robienie zdjęć pod wodą testowałem i działa naprawdę fajnie. Wystarczy, że zbliżymy np. palec wskazujący do czujnika zbliżeniowego, a smartfon błyskawicznie wykona zdjęcie i zapisze je w galerii.

Wspomniana aplikacja nosi nazwę Aqua Camera i dostępna jest do pobrania w Google Play. Wersja bezpłatna nie oferuje niestety żadnych opcji konfiguracyjnych i daje możliwość jedynie wykonywania zdjęć. Aktualna edycja (1.0.3) poza Xperią Z/Z1/Z Ultra/V i Tablet Z, wspiera również Samsunga Galaxy S4 i HTC One.