Telefon z Androidem jako pilot PC

Patrząc na ostatnie wpisy usera iacobus, przedstawiające zastosowania aplikacji dostarczonych wraz z systemem Android, postanowiłem zmobilizować się i dodać coś od siebie. Może wpis ten nie będzie dotyczyć aplikacji prosto od "Wujka Googla", jednak z pewnością odnosi się on do aplikacji, dzięki której nasz telefon z Androidem potrafi więcej.

Jak wiadomo, komputer może być nie tylko wykorzystywany do grania, przeglądania internetu, oglądania filmów i wielu wielu innych, ale również do słuchania muzyki. W moim przypadku bywa tak: włączam odtwarzacz i odchodzę od komputera robiąc coś innego. Przydałoby się zmniejszyć głośność/zmienić utwór - no tak, ale trzeba podejść do komputera. I tu zacząłem kombinować, w jaki sposób mógłbym tego uniknąć ;-).

Pierwszy pomysł - karta TV! W szufladzie znalazłem kartę PixelView TV304P+ (z odbiornikiem IR i pilotem), z której kiedyś używałem pilota do obsługi multimediów. Wyłączam komputer, otwieram obudowę, wrzucam w slot PCI kartę, zamykam obudowę i uruchamiam komputer. Zadowolony, że za chwilę będe mógł obsługiwać komputer pilotem, loguję się do konta systemowego i... nagle uświadamiam sobie, że siędzę na Windows 7 x64 i do karty nie ma sterowników. Trudno, pilot z odbiornikiem trafiają znowu do szuflady.

Drugi pomysł na szczęście udało się wcielić w życie. Skoro mój i5700 posiada moduły Wi-Fi i Bluetooth, to może uda mi się za ich pomocą połączyć się z komputerem? Zacząłem przeglądać Androidowy Market i trafiłem na aplikację Unified Remote v2.0b.

Program ten składa sie z dwóch modułów:

- serwer (aplikacja na PC, która przyjmuje polecenia wydawane przez klienta)
- klient (aplikacja instalowana na telefonie, która pozwala na zarządzanie komputerem)

Konfiguracja programu jest super prosta:

1.) Instalujemy serwer i uruchamiamy go.
2.) Wybieramy, na jakim porcie ma nasłuchiwać poleceń, w razie potrzeby możemy też ustalić hasło do połączenia oraz to, czy ma być ono szyfrowane.
3.) Na telefonie instalujemy aplikację, uruchamiamy ją i zestawiamy połączenie, czyli podajemy namiary na serwer nasłuchujacy na komputerze.

W moim przypadku, korzystam z domowej sieci Wi-Fi (gdy jestem w jej zasiegu) bądź 2G/3G. Specjalnie dla połączenia 2G/3G, przekierowałem port na adres w sieci lokalnej oraz wykorzystałem DDNS, dzięki któremu nie muszę się martwić zmianą IP routera. Oprócz możliwości sterownia odtwarzaczem, możliwe jest również zarządzanie przeglądarkami, przeglądanie plików, sterowanie myszką i klawiaturą itp. Pomimo tego, że aplikacja jest oznaczona statusem beta, nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z jej działaniem.

Reasumując: dosyć małym wysiłkiem z odrobiną wolnego czasu i chęci, można zamienić dowolny telefon z Androidem w pilot do obsługi komputera. Jeżeli potrzebujemy sterować odtwarzaczem muzyki, bądź np. prezentacją w programie Power Point, to zdecydowanie mogę polecić program Unified Remote. W przypadku bardziej wymagających użytkowników, może warto pomyśleć nad własnym serwerem VNC zarządzanym z poziomu smartfona?

Linki:

» Strona producenta
» Download