Deepin 15.5: piękny chiński Linux „wie czego chcesz, daje to, czego potrzebujesz”

Strona główna Aktualności

O autorze

Chińską dystrybucję deepin wielu uważa za najpiękniejszego desktopowego Linuksa, jakiego w ogóle można znaleźć. Bazujący na Debianie system z autorskim pulpitem Deepin Desktop faktycznie robi wrażenie, a wydana dzisiaj jego najnowsza wersja, deepin 15.5, jest po prostu czymś, co chce się zainstalować choćby na chwilę, by chociaż się pobawić. Biorąc jednak pod uwagę jakość stworzonego oprogramowania – niewykluczone, że wiele osób zdecyduje się przy deepinie pozostać. Oto krótki przegląd najciekawszych nowości.

Zacznijmy od podstawowych komponentów systemowych, które oczywiście odświeżono. Kernel 4.9.57, systemd 234, xorg 1.19.3, glibc 2.24 i gcc 6.3.0 nie są oczywiście niczym najnowszym, ale sprawdzone wersje zapewniaja stabilną pracę. Sięgnięto za to po najnowszą wersję programu rozruchowego grub (2.02), przynoszącego wsparcie dla wielu nowych systemów plików, nowe menu graficzne, obsługę wolnego firmware Coreboot i wiele innych ciekawostek.

Nad tym linuksowym rdzeniem dostajemy liczne zmiany związane z pulpitem, ustawieniami, instalacją oprogramowania i domyślnymi aplikacjami. Po pierwsze więc deepin 15.5 zapewnia pełne wsparcie dla wyświetlaczy HiDPI, poprawnie skalując zarówno aplikacje Gtk jak i Qt. Interfejs, fonty i ikony mają wyglądać pięknie i harmonijnie na ekranach wysokiej rozdzielczości.

W systemie pojawiły się aplikacje Deepin Clone, do klonowania, kopiowania i odtwarzania dysków i partycji, oraz Deepin Recovery, do odzyskiwania dysków i partycji. Obsługiwane są teraz logowanie i odblokowywanie ekranu przez czytnik linii papilarnych, co ciekawe działa on też z terminalem, można więc dostać uprawnienia roota przykładając kciuk do czytnika.

Dodano narzędzie do łatwego tworzenia hotspotów – komputer z odpowiednią kartą sieciową może stać się punktem dostępowym Wi-Fi dla innych urządzeń. Można oczywiście skonfigurować swój SSID, szyfrowanie i inne funkcje sieciowe.

W ustawieniach można teraz wprowadzić swoją lokalizację geograficzną, a system zacznie automatycznie dostosowywać kolory i temperaturę barwną do godziny, odfiltrowując wieczorem niebieskie światło i chroniąc w ten sposób wzrok.

Deepin staje się kolejną dystrybucją, która postawiła na format Flatpak. Nie tylko zapewniono możliwość instalowania aplikacji w takich paczkach, ale też dodano do Flatpaka wsparcie dla komponentów pulpitu Deepin Desktop. Same zaś aplikacje z zestawu Deepin Family zyskały sporo drobnych usprawnień.

Z pełną listą zmian możecie zapoznać się na stronie dystrybucji. Obraz ISO dla 64-bitowych komputerów x86 znajdziecie tutaj. Zapraszamy do zabawy, a niezdecydowanym polecamy obejrzeć oficjalny klip wideo, reklamujący najnowsze wydanie.

© dobreprogramy
s