Delta Chat – nowy mobilny komunikator, do którego wystarczy mieć skrzynkę e-mail

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Komunikatory miały uczynić komunikację szybszą i łatwiejszą niż w erze e-maila czy IRC-a – i chyba uczyniły, sądząc po ich popularności. Ale zrobiły przy tym coś jeszcze. Zamknęły nas w gettach ich producentów, za darmową usługę zapłaciliśmy prywatnością, a mnogość ofert sprawiła, że niejeden użytkownik zmuszony jest do korzystania z kilku różnych komunikatorów jednocześnie. Aby rozwiązać te problemy, potrzebujemy… no tak, kolejnego komunikatora. Nie śmiejcie się jednak, dajcie szansę Delta Chat, wszystko o co bowiem Was poprosi, to adres poczty elektronicznej.

Delta Chat jest zupełnie nowym mobilnym komunikatorem, udostępnianym wciąż jako beta. W świecie zdominowanym przez Facebook Messengera i WhatsAppa, gdzie o swoje miejsce zmagają się jeszcze Viber, Skype, BBM, Telegram, Signal i Discord – po co mielibyśmy korzystać z kolejnego komunikatora?

Główną zaletą Delty jest to, że nie zamyka nas w gettcie. Możemy rozmawiać z każdym, tj. każdym, kto ma skrzynkę e-mail, nawet jeśli sam Delty nie zainstalował. Nie zakłada się tu żadnych kont, do których dostęp miałyby osoby trzecie. To też oznacza, że nikt nas z Delty nie wykluczy, żaden moderator nie odetnie nas od kontaktów tylko dlatego, że jego zdaniem złamaliśmy jakiś regulamin.

Mimo braku własnej sieci komunikacyjnej, komunikator ten jest całkiem szybki – wykorzystując rozszerzenie PUSH protokołu IMAP pozwala na dostarczenie wiadomości może nie błyskawicznie, ale z opóźnieniami co najwyżej kilkusekundowymi.

Komunikator obsługuje czaty grupowe, pozwala wyszukiwać w liście użytkowników, blokuje niechciane kontakty, ukrywa domyślnie wiadomości przychodzące od nieznanych kontaktów. Już niebawem ma doczekać się możliwości wysyłania wideo, audio i dokumentów oraz szyfrowania end-to-end.

Jak na program w tak wczesnej wersji (0.1.14), oszczędnemu interfejsowi nie ma co zarzucić – przypomina on Telegram. Integracja z systemem kontaktów Androida i obsługa załączników działają poprawnie. Delta wyświetla też w powiadomieniach przychodzące wiadomości.

Jeśli społeczność pomoże, to Delta Chat będzie dostępny na każdą platformę, nie tylko Androida. Program jest bowiem całkowicie opensource’owy (zarówno androidowy frontend jak i backend znajdziecie na GitHubie), trwają prace nad przeniesieniem go na iOS-a, macOS-a, Windowsa i Linuksa.

Delta Chat znalazł się w naszej bazie oprogramowania na Androida – liczymy że zyska popularność i zagości na stałe na Waszych smartfonach.

© dobreprogramy