Do Excela trafia sztuczna inteligencja – uzupełni arkusz na podstawie zdjęcia odręcznej tabeli

Strona główna Aktualności

O autorze

Arkusz kalkulacyjny Microsoftu dostępny w ramach pakietu Office 365 otrzyma nowe, ciekawe funkcje. Do Excela trafi sztuczna inteligencja, a wraz z nią 4 konkretne zastosowania. Producent upraszcza, że Excel to tak naprawdę trzy główne elementy: komórki z danymi, silnik odpowiedzialny za obliczenia oraz zestaw narzędzi pozwalający na pracę z danymi. Teraz do kompletu dochodzi SI, dzięki której w arkuszu pojawią się nowe elementy: funkcja pomysły, nowe typy danych, dynamiczne tablice oraz (co na pierwszy rzut oka najciekawsze) – możliwość uzupełniania arkusza danymi automatycznie odczytywanymi ze zdjęcia wykonanego smartfonem.

To funkcja, dzięki której Excel będzie zdolny odczytać i wprowadzić do komórek w arkuszu dane, które znajdowały się na wydruku na papierze. Aby zeskanować dokument, wystarczy użyć smartfona z zainstalowaną aplikacją Excela. Kartka zostanie automatycznie rozpoznana, z kolei użytkownik będzie miał możliwość zaznaczenia tego fragmentu zdjęcia, na którym znajduje się tabela z danymi. Algorytmy rozpoznawania obrazu odczytają wartości, które trafią do komórek. Co ciekawe, tabela na kartce nie musi być wydrukiem z komputera. Microsoft sugeruje, że skutecznie będą również rozpoznawane odręczne notatki.

Inna nowość to inteligentne sugestie, które w skrócie nazwano Pomysłami. Dzięki nim osoba korzystając z Excela ma być w stanie jeszcze lepiej zrozumieć analizowane dane i wykorzystać więcej narzędzi dostępnych w programie, by w efekcie stworzyć czytelniejszy arkusz. Pomysły będą zależne od typów danych i generalnie dopasowane do konkretnych sytuacji, a wszystko za sprawą wspomnianej na wstępie sztucznej inteligencji. Szczegóły działania Pomysłów zostały opisane przez Microsoft w odrębnym artykule.

Ostatnie dwie nowości to nowe typy danych oraz dynamiczne tablice. W pierwszym przypadku chodzi o opcję automatycznego uzupełniania informacji w arkuszu, które dotyczą notowań giełdowych, bądź danych geograficznych. Wystarczy zmienić typ danych na jeden z wyżej wymienionych, by Excel sam podpowiedział, jakie informacje może automatycznie pobrać do arkusza – funkcjonalność ta została częściowo przybliżona na stronie Microsoftu.

Dynamiczne tablice polubią natomiast ci użytkownicy, którzy często korzystają z funkcji, których wynikami są właśnie zestawy danych, a nie pojedyncze wartości. Excel będzie je potrafił automatycznie wkleić do wolnych komórek w ramach edytowanego fragmentu arkusza, przyspieszając nieco całą operację. Tylko dynamiczne tablice z opisanych tu nowości są dostępne już od dziś, ale wyłącznie dla testerów w ramach programu Insider. Pozostałe zapowiedziane nowości mają trafić do Excela już wkrótce.

© dobreprogramy
s