Dobre narzędzia dla początkujących muzyków? Warto czekać na darmowe Avid Pro Tools

Strona główna Aktualności

O autorze

Szukasz profesjonalnych narzędzi do tworzenia muzyki, ale nie masz dużego budżetu? Niebawem na rynku znajdzie się produkt, który spełni te wymagania – firma Avid, producent znanego w branży i bynajmniej nie taniego oprogramowania Pro Tools do montowania dźwięku.

Wydawca zamierza udostępnić za darmo nieco ograniczoną wersję narzędzia. Obecnie na swojej stronie informuje o planowanych możliwościach programu Pro Tools | First, a także bada zainteresowanie rynku oprogramowaniem. Zainteresowani mogą dopisać się do listy oczekujących, podając swój adres e-mail, imię i nazwisko oraz branżę. Osoby zapisane w pierwszej kolejności dowiedzą się o dostępności produktu.

Możliwości Pro Tools | First zostały tak przygotowane, aby spełnić podstawowe wymagania początkujących artystów i osób, które chcą wypróbować możliwości oprogramowania Avid bez subskrypcji i bez kupowania sprzętu (wersja Express jest dołączana do interfejsów MIDI Mbox). Wydawca pomyślał też o możliwości zarabiania i planuje wprowadzić sklep z dodatkami, które część możliwości programu odblokują.

Darmowe oprogrmowanie pozwoli komponować, nagrywać, edytować i miksować muzykę na tak samo wysokim poziomie, jak jego większe rodzeństwo, za pomocą specjalnego interfejsu, adaptera USB lub też karty dźwiękowej komputera. Program pozwoli jednak nagrywać z maksymalnie czterech wejść jednocześnie i zapisać maksymalnie 16 ścieżek. Liczba projektów, jakie można edytować w programie, została ograniczona do trzech, a możliwości przechowywania do chmury firmy Avid. Nie znajdziemy tu także eksportu do iTunes, SoundCloud i plików w formacie MP3, możliwości pracy z dźwiękiem przestrzennym i filmami, obsługi niektórych formatów wtyczek i wielu zaawansowanych narzędzi. Część z tych komponentów będzie można dokupić w razie potrzeby.

Co więc można będzie zrobić? Sesje nagraniowe będą mogły korzystać z szablonów dla różnych stylów muzycznych (EDM, rock, pop, jazz, hip-hop), w których znajdziemy także pomocnicze sample, typowe dla gatunku, fragmenty podkładu do uzupełnienia tła i efekty. Nie zabrakło instrumentów wirtualnych, dla których ścieżki można układać „nuta po nucie” w edytorze MIDI. Dzięki wbudowanemu syntezatorowi Xpand!2 można uzyskać brzmienie instrumentów klawiszowych, smyczkowych, perkusyjnych, dętych i całej gamy elektrycznych urządzeń, z których można wydobyć dźwięki. Znajdziemy tu także narzędzia pozwalające poprawić tempo nagranych ścieżek, w tym także wokalnych.

Pro Tools | First będzie dostępny w pierwszej połowie tego roku. Będzie można pracować na nim na Windowsie i OS X. Producent obiecuje, że dzięki temu amatorzy będą mogli skorzystać z tych samych narzędzi, co producenci nagrań Beyonce, Lady Gagi czy hollywoodzkich produkcji filmowych.

© dobreprogramy
s