Dochodzenie w sprawie wyłudzania połączeń internetowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Prokuratura Rejonowa w Brzesku (Małopolska) prowadzi dochodzenie w sprawie wyłudzenia pieniędzy przez połączenie komputera poszkodowanej z płatnymi witrynami internetowymi - poinformowano we wtorek PAP w Prokuraturze Okręgowej w Tarnowie. \"Jest to jedno z pierwszych postępowań tego typu w kraju\" - powiedziała PAP rzeczniczka tarnowskiej Prokuratury Okręgowej prok. Bożena Owsiak.

Postępowanie dotyczy wyłudzenia kwoty 3 tys. zł na szkodę mieszkanki Brzeska przez wprowadzenie, bez jej wiedzy i upoważnienia, na dysk twardy jej komputera nowego zapisu (tzw. dialera), służącego automatycznemu łączeniu komputera z płatnymi witrynami www. \"Działanie takie, mające charakter oszustwa, jest nową formą przestępczości, związaną z upowszechniającym się dostępem do internetu. Mimo znikomej obecnie ujawnialności ma ona - jak się wydaje - masowe rozmiary\" - powiedziała prok. Owsiak.

Postępowanie dotyczy art. 287 kodeksu karnego, mówiącego m.in. o usuwaniu lub wprowadzaniu nowego zapisu na komputerowym nośniku informacji bez upoważnienia i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP

© dobreprogramy
s