Domyślnie HTML5: w Google Chrome wtyczka Flash będzie wyłączona

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaglądaliście może do majowych biuletynów bezpieczeństwa Adobe? Tym razem załatano (sic!) 25 luk we Flash Playerze, z których większość pozwalała na zdalne uruchomienie kodu, a jeden był już wykorzystywany na dużą skalę przez złośliwe reklamy. W kwietniu było nie lepiej. W marcu? Tak, zgadliście. Kod Flash Playera musi być dziurawy jak ser szwajcarski, nic dziwnego, że Adobe nigdy nie odważyło się go upublicznić. Czas powiedzieć „dość”. W tym roku wtyczkę Flasha na dobre pożegnamy. Zrobi to Google, to samo Google, które sztucznie przedłużyło jej życie, wbudowując Flash Playera do przeglądarki Chrome.

Na liście dyskusyjnej deweloperów google'owej przeglądarki (chromium-dev) opublikowano plan implementacji projektu HTML5 by Default, tj. HTML5 jako domyślnego odtwarzania tzw. bogatych mediów (rich media). Google Chrome będzie zgłaszało stronom, że wbudowana wtyczka Flash jest nieobecna, chyba że użytkownik sam wskaże, że z danej domeny treści flashowe powinny być odtwarzane. Ma to sprawić, że uruchomione zostaną odtwarzacze napisane w HTML5, zwykle dziś już ładujące się szybciej i zużywające mniej energii.

Jeśli alternatywy nie będzie, przeglądarka zapyta użytkownika o zgodę na uruchomienie Flash Playera. Zapomnijcie jednak o automatycznie odpalających się flashowych reklamach czy filmikach. Aby złagodzić tę zmianę, przez rok będzie utrzymywana biała lista domen, dla których uruchamianie Flash Playera będzie wciąż automatyczne. Utworzono ją na na podstawie rankingu najpopularniejszych domen używających Flasha, na czele z YouTube, Facebookiem, Yahoo, Twitchem oraz kilkoma rosyjskimi domenami. Lista ma być aktualizowana na bieżąco – raczej jednak nie ma co spodziewać się, że Google umieści na niej popularne polskie portale, znane z agresywnej reklamy displayowej wykorzystującej animacje Flash.

W Chrome pojawić się też mają reguły polityk, które pozwolą administratorom na kontrolowanie tego mechanizmu, włącznie z jego wyłączeniem – w wielu firmach przecież korzysta się z własnych, zbudowanych we Flashu narzędzi przeglądarkowych. Dla końcowego użytkownika oznacza to jednak definitywny koniec wtyczki, którą dziś utożsamia się przede wszystkim z przekazem reklamowym, a znacznie już mniej z filmami czy internetowymi gierkami. Najpopularniejsza przeglądarka na rynku z domyślnie wyłączonym Flash Playerem – to zmusi domy mediowe i agencje reklamowe do myślenia.

Wprowadzenie HTML5 as default przypaść ma na ostatni kwartał tego roku. Eksperci od Flasha już powinni uczyć się JavaScriptu i HTML5, jeśli jeszcze się za to nie wzięli.

© dobreprogramy