Dziennikarze certyfikowani przez Facebooka – szkolenia już ruszają

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wiemy, że Facebook stał się kluczową platformą, łączącą ludzi z historiami, które ich interesują – zapewniają ludzie stojący za Facebook Journalism Project. Ich zdaniem dzisiaj niemożliwe stało się uprawianie dziennikarstwa bez korzystania z Facebooka, konieczne więc się staje wyszkolenie dziennikarzy – i wystawienie na to certyfikatu.

Póki co szkolenia i certyfikaty są za darmo, a nad właściwym przebiegiem tego programu ma czuwać Poynter Institute, szkoła dziennikarstwa z Florydy, która szczyci się swoim zaangażowaniem w działania na rzecz edukacji obywatelskiej. Wszystko zgodnie z hasłem: demokracja potrzebuje dziennikarstwa, a dziennikarstwo potrzebuje Poytnera… oraz teraz najwyraźniej Facebooka.

Wbrew temu co jednak można by było oczekiwać, szkolenie nie przygotowuje wcale do walki z fake news, nie uczy też dostosowania treści do standardów społeczności Facebooka (co już wytknięte zostało przez niektóre amerykańskie media). Tak naprawdę to tylko szkolenie z efektywnego wykorzystania narzędzi.

Dzięki niemu można opanować metody wykorzystania Facebooka i Instagrama do odkrywania i rozpowszechniania treści, pozyskiwania widowni do transmisji Facebook Live, szybkiego tworzenia atrakcyjnych treści dla czytelników korzystających ze smartfonów za pomocą Instant Articles, a nawet zastosowania sferycznych zdjęć i nagrań wideo Facebooka 360.

To jednak dopiero początek. Facebook wraz z Poynter Institute zapowiadają, że kursy będą rozwijane, obejmując nowe produkty, nowe funkcje, ale też i nowe dziedziny. Dziennikarze, którzy je ukończą, zostają zaproszeni do specjalnej grupy na Facebooku, w której poznają sobie podobnych, będą mogli sugerować nowe szkolenia i dowiedzieć się więcej o serwisie Marka Zuckerberga.

Czy później ich newsy będą bardziej promowane przez Facebooka? Tego już nie wiemy, ale wydaje się, że tak na wszelki wypadek niejeden dziennikarz zdecyduje się kursy te zrobić. Trudno zignorować serwis społecznościowy, który zamienił się w kluczową platformę mediów.

© dobreprogramy