ENTER kończy żywot

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaprzestano sprzedaży magazynu ENTER - jednego z najstarszych polskich tytułów o tematyce komputerowej.

ENTER powstał w 1991 r. w wydawnictwie Lupus. Obok "Bajtka" i "Komputera" (obecnie PC World Komputer) był to jeden z najstarszych, wydawanych w Polsce magazynów o tematyce komputerowej. Praktycznie od samego początku wydawany na wysokiej jakości papierze, ze zgrzewem zamiast zszywek, a także dużo mniejszym od Bajtka formacie. Poświęcony przede wszystkim tematyce PC, zawierał testy i opisy sprzętu komputerowego, nowinki ze świata IT, opisy programów, porady, artykuły itp. Od 2003 r. pod skrzydłami koncernu medialnego Vogel (wydającego miesięcznik "CHIP"), który przejął wydawnictwo Lupus (fuzja ostatecznie zakończyła się w kwietniu 2006 r.). Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, kolejny numer, który był przygotowywany, w ogóle nie pojawi się w sprzedaży.

Tytuł został wycofany z rynku ze względu na poziom sprzedaży, który, pomimo kampanii reklamowych, ciągle spadał. Jak podaje Wikipedia, jeszcze w 2004 r. średni nakład ENTERa wynosił około 90 tys. egzemplarzy z czego sprzedawano około 50 tys., podczas gdy ostatnio ledwie 20 tys. Tak słabe wyniki spowodowane były zapewne m.in. dużą konkurencją ze strony innych miesięczników takich jak CHIP, PC World Komputer, PC Format, a także magazynu Komputer Świat. Niewątpliwie kamieniem u szyi nie tylko ENTERa ale i całej prasy informatycznej są też portale internetowe o tej tematyce, które nie dość, że bezpłatne to przekazujące szybciej informacje niż w przypadku prasy.

To nie jedyne zmiany w Vogel Burda Communications. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, CHIP i CHIP FOTO-VIDEO digital zostaną połączone w jeden tytuł.

Przypomnijmy, że w połowie 2003 r. z rynku zniknął inny, niegdyś niezwykle popularny, tytuł Lupusa - PC Kurier.

© dobreprogramy