reklama

Efekt Ryzena: 4 rdzenie i 8 wątków w Intelu Core i3-8300 Coffee Lake?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Debiut Ryzenów 3 musiał zaboleć menedżerów Intela. Wydajne procesory w cenie porównywalnej z cenami procesorów Core i3, ale oferujące cztery prawdziwe fizyczne rdzenie w miejsce dwóch? Obecna linia desktopowych procesorów Intela stała się nieatrakcyjna zarówno pod względem wydajności jak i ceny – szczególnie gdy uwzględnić wyższą cenę przeznaczonych dla nich płyt głównych. Niebiescy nie zamierzają pozostawić sytuacji samej sobie. Niezależne źródła donoszą o prawdziwej rewolucji w ofercie Intela.

Kilka dni temu na chińskim forum NGA pojawiła się informacja o nowym procesorze 8. generacji (Kaby Lake) – Core i3-8300. Po raz pierwszy w historii procesorów Core i3, układ ten zaoferuje cztery fizyczne rdzenie, a do tego włączony HyperThreading, tj. konfigurację do tej pory zarezerwowaną dla układów Core i7.

Co więc miałoby różnić ten układ od czterordzeniowych i5 oraz i7? Po pierwsze, Core i3 miałby być pozbawiony technologii Turbo Boost, czyli działałby jedynie ze standardowymi częstotliwościami zegarami. Po drugie, Core i5 ósmej generacji miałyby oferować nie cztery, lecz sześć rdzeni. Po trzecie, Core i7 ósmej generacji miałyby mieć sześć rdzeni z włączonym HyperThreadingiem.

Informacje z NGA często bywają zwykłymi plotkami, ale zostały one potwierdzone przez drugie, niezależne forum PCeva. Przedstawiono listę desktopowych modeli Coffee Lake oraz harmonogram wprowadzania produktów na rynek. Produkcja procesorów Coffee Lake rusza w sierpniu, do sklepów trafić mają one w październiku

Potwierdza się też, że każdy, kto kupi w tym roku nową płytę z gniazdkiem LGA 1151 pod procesory Skylake, zostanie z nią na długo. Co prawda procesory Core 8. generacji też będą korzystały z gniazdka LGA 1151, ale to nie jest to samo gniazdko, mimo że liczba pinów się zgadza. LGA 1151 v2 ma być dostępne dopiero na płytach głównych z serii 300.

Ryzykowna decyzja, biorąc pod uwagę sytuację z Ryzenem. Czyżby zarząd Intela wierzył, że dalej można się bawić w sztuczną niekompatybilność na poziomie mikrokodu procesorów tylko po to, by podkręcić sprzedaż?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama