E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia. Podsumowujemy, co warto wiedzieć

Strona główna Aktualności
fot. Unsplash
fot. Unsplash

O autorze

Po wprowadzeniu e-recepty przyszła pora na skierowania na leczenie w formie elektronicznej. Od 8 stycznia 2020 e-skierowanie będzie obowiązkowe, a jego wystawienie oraz odbiór będą wyglądały tak samo, jak w przypadku elektronicznej recepty. Jest to kolejny krok, mający na celu usprawnienie pracy służb medycznych, którego podstawą jest cyfryzacja.

Wystawienie e-skierowania

Skierowanie w formie elektronicznej wystawia się podobnie, jak e-receptę. W tym celu lekarz musi wprowadzić wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Następnie pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub mail z załączonym plikiem PDF ze skierowaniem. W tym celu wymagane jest jednak posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (KIP), do którego dostęp uzyskuje się przez profil zaufany na stronie pacjent.gov.pl. Jeśli nie mamy KIP, otrzymamy od lekarza wydrukowane skierowanie.

Jeżeli zastanawiacie się, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta, sprawdźcie w naszym poradniku, który powstał przy okazji wprowadzenia e-recepty. KIP przyda się również do śledzenia swojego leczenia, ponieważ znajdziemy tam pełną historię wystawionych skierowań oraz recept.

Umawianie wizyty u specjalisty

Aby umówić się u specjalisty, konieczne będzie podanie 4-cyfrowego kodu, który przyjdzie SMS-em, mailem lub otrzymamy na wydrukowanym przez lekarza skierowaniu. Konieczne będzie również potwierdzenie tożsamości za pomocą numeru PESEL, ale zarezerwować wizytę można zarówno osobiście w recepcji placówki medycznej, jak i telefonicznie.

PAP zwraca uwagę, że "lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie". Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys.

źródło: PAP

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

© dobreprogramy
s