Ethernet 10 Gb/s w domowej sieci? Nie tak szybko, Aquantio

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Standard sieci ethernetowych 1000Base-T, pozwalający na uzyskanie przepływności 1 Gb/s, został zdefiniowany w 1999 roku. Dzisiaj przyjmujemy go za coś oczywistego – chyba nie ma już płyt głównych pecetów, które nie miałyby zintegrowanego kontrolera gigabitowego Ethernetu. Ile jeszcze? Czy w 2027 roku dalej będziemy korzystać ze standardu, który już dzisiaj potrafi być wąskim gardłem? Firma Aquantia uważa, że czas z gigabitowym Ethernetem skończyć już teraz. Właśnie wprowadziła na rynek karty sieciowe, które dają domowym użytkownikom możliwość skorzystania z z sieci 5Gbase-T (do 5 Gb/s) i 10Gbase-T (do 10 Gb/s).

Przez długie lata nawet w warunkach domowych nie mieliśmy możliwości wykorzystać gigabitowego Ethernetu. Szerokopasmowy Internet nawet i dziś rzadko kiedy oznacza więcej niż 100 Mb/s, a w obrębie domowej sieci wąskim gardłem pozostawały twarde dyski podpięte do interfejsów SATA. Dopiero te najlepsze dyski 7200 RPM, osiągające przy odczycie sekwencyjnym średnio 160 MB/s, zaczęły być w stanie w pełni wysycić takie łącze.

Dzisiaj, gdy najlepsze dyski talerzowe zaczynają zbliżać się do 200 MB/s (w odczycie sekwencyjnym), a wielokrotnie od nich szybsze pamięci półprzewodnikowe (SSD i NVMe) stają się coraz tańsze i coraz pojemniejsze, gigabitowy Ethernet w warunkach sieci domowej przestaje wystarczyć. Odczujemy to przy strumieniowaniu wideo ultrawysokiej rozdzielczości czy korzystaniu ze zdalnych zasobów sieciowych – sprawy tak przydatnej dziś, gdy dyski SSD w naszych komputerach są niezbyt pojemne i wiele ważnych plików trzymamy cały czas na NAS-ach.

Pamiętacie czasy wkładania do pecetów ethernetowych kart sieciowych? Dwie nowe karty firmy Aquantia mogą te czasy przypomnieć. AQN107 jest kartą przeznaczoną do slotu PCIe 3.0/2.0 x4 i oferuje przepływność od 100 Mb/s do 10 Gb/s, zaś AQN108 zamontujemy w slocie PCIe 3.0/2.0 x1. Oczywiście zastosowanie starej szyny PCIe 2.0 znacznie ogranicza szybkość. Z przeprowadzonych przez Aquantię testów wynika, że 10 Gb/s możemy osiągnąć po kablu Cat6a, a 5 Gb/s po „zwykłym” Cat5e.

Zanim zaczniecie się rozglądać po ofertach sklepów internetowych, musimy coś jednak wyjaśnić. AQN107 w USA kosztuje niecałe 130 dolarów, AQN108 niecałe 100 dolarów. Jak na kartę sieciową tej klasy to nie jest dużo, choć można znaleźć karty tańsze (choć pozbawione dodatkowych funkcjonalności). To jednak nie cena karty jest główną przeszkodą w upowszechnieniu się sprzętu sieciowego 5 i 10 GbE. Naprawdę zabójcze są ceny switchy. To wszystko urządzenia robione z myślą o serwerowniach, nie sposób znaleźć „domowego” sprzętu sieciowego w tej klasie. Taki sobie 10-portowy switch D-Linka oferowany jest w cenie od 839 dolarów. Co więc po karcie sieciowej, jeśli nie ma do czego wpiąć kabelka po drugiej stronie?

Do tego dochodzi problem infrastruktury. Wiele mieszkań w nowszym budownictwie, nie mówiąc już o biurach, oferuje gotowe ethernetowe okablowanie – ale jakie? Najczęściej to zwykła skrętka Cat5, nie spełniająca nawet specyfikacji Cat5e – z trudem uzyskamy na niej nawet 1 Gb/s. Przy koszcie wymiany okablowania w całym budynku koszt switchy i kart sieciowych staje się pomijalny.

Dlatego nie wróżymy inicjatywie Aquantii większej przyszłości. Już bardziej prawdopodobne jest upowszechnienie się sieci bezprzewodowych 802.11ad, które w najbarziej rozbudowanej ośmioantenowej konfiguracji obiecują przepływność na poziomie 6,77 Gb/s. A wówczas… kto wówczas będzie potrzebował w domu powolnego Ethernetu?

© dobreprogramy