Expression Web oficjalnie wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft oficjalnie wydał Expression Web - pierwszy program z nowej rodziny Microsoft Expression.

Expression Web (znany wcześniej jako Expression Web Designer, a także pod nazwą kodową Quartz), jest jednym z następców FrontPage (drugim jest SharePoint Designer 2007) i ma służyć do tworzenia stron internetowych. Expression Web ma być w zamierzeniach producenta konkurencją dla programu Adobe Dreamwaver. Program pozwala tworzyć strony metodą WYSIWYG, czyli bez konieczności znajomości HTMLa i CSS. Duży nacisk położono na zgodność ze standardami, m.in. w stosunku do CSS. Web Designer co prawda nie używa XHTML Strict ale XHTML Transitional, jednak przestrzeganie standardów udaje się całkiem dobrze w porównaniu do niektórych poprzednich produktów Microsoftu. Wspiera technologię ASP .NET 2.0.

Expression Web jest samodzielnym produktem ale docelowo wejdzie też w skład pakietu Expression Studio, kierowanego przede wszystkim do twórców witryn internetowych i aplikacji. W pakiecie znajdą się są jeszcze Expression Design (znany wcześniej jako Expression Graphic Designer, a wcześniej jako Acrylic) - służący do tworzenia i edycji grafiki rastrowej i wektorowej, Expression Blend (znany wcześniej jako Expression Interactive Designer, a także pod nazwą kodową Sparkle) - umożliwiający tworzenie animacji i interfejsów webowych na podobieństwo Flash, a także Expression Media - program do zarządzania zasobami multimedialnymi, stworzony na bazie rozwiązań przejętej w czerwcu b.r. roku firmy iView. Oprócz Expression Web szczególnie interesująco zapowiada się Expression Design o którym po raz pierwszy pisaliśmy w czerwcu ub.r. Więcej informacji na temat ww. programów można uzyskać na oficjalnej witrynie Microsoft Expression.

Znane są już ceny poszczególnych produktów. Sugerowana cena detaliczna Expression Web wynosi w USA 299 dolarów, uaktualnienie z FrontPage 99 dolarów. Zapowiadane na drugi kwartał 2007 roku Expression Blend będzie kosztować 499 dolarów, Expression Media 299 dolarów, a cały pakiet Expression Studio 599 dolarów (Microsoft nie podaje czy cena ta zawiera także Expression Design). Jeżeli spodziewać by się podobnego poziomu w naszym kraju to cena Expression Studio powinna oscylować w granicach około 1800 zł - niemało ale mimo wszystko dużo taniej niż np. zestaw podobnych narzędzi firmy Adobe. Nie wiadomo jeszcze czy produkty będą polonizowane.

Microsoft udostępnił już wersję testową programu Expresion Web. Pozostałe programy z rodziny Expression są jeszcze w fazie tworzenia i na chwilą obecną można pobrać jedynie ich wersje CTP (Community Technology Preview), a w przypadku Expression Media wersję trial programu iView MediaPro (pierwsza wersja CTP planowana jest na początek 2007 roku). Pobierając wersje CTP warto zdawać sobie sprawę z tego, że edycje Community Technology Preview nie są nawet wersjami beta. To po prostu możliwość interakcji z zespołem tworzącym produkt - programiści pokazują użytkownikom wczesny w tym wypadku stan zaawansowania prac i liczą na opinie. Dlatego też należy liczyć się z napotkaniem błędów oraz trudności w zakresie odkrywania niektórych elementów funkcjonalności, do których mogą nie być jeszcze gotowe kontrolki interfejsu.

Wersję testową programu Expression Web można pobrać w naszym vortalu, w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Tworzenie stron internetowych.

© dobreprogramy
s