FastStone Photo Resizer FastStone Photo Resizer 4.3

Strona główna Windows Grafika Akcesoria graficzne
Po​bierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FastStone Photo Resizer to bezpłatny program umożliwiający wykonywanie różnych operacji na plikach graficznych. Za pomocą aplikacji możemy konwertować i zmieniać nazwy plików, a także wykonywać wiele innych, podstawowych czynności – dodawać tekst i efekty, zmieniać głębie kolorów i rozmiar oraz oznakować dowolne zdjęcia znakiem wodnym w trybie wsadowym.

Przy użyciu FastStone Photo Resizer można hurtowo zmieniać rozmiar i nazwy plików graficznych, a także dokonywać drobnych zmian poprzez dzielenie i łączenie oraz przycinanie wybranych obrazków. Aplikacja obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty graficzne – JPEG, BMP, TIFF, PSD, TGA, JPEG2000, PNG itd.

Dodawanie tekstów do plików graficznych jest bardzo proste i wygodne w obsłudze. Do naszej dyspozycji oddano szereg przydatnych opcji do zmiany czcionki, tła, napisów oraz koloru. Użytkownik otrzymuje również dostęp do bazy zawierającej ogromną ilość różnych szablonów, udostępniających dodatkowe opisy do edytowanych zdjęć.

Jednym z najważniejszych elementów w programie jest bezwątpienia narzędzie do konwersji i zmian rozmiarów plików graficznych. W tym celu wystarczy dodać dowolne zdjęcia do aplikacji, a następnie ustawić odpowiedni format zapisu i jakość oraz poziom wygładzania (smoothing). Cały proces przetwarzania plików przebiega bardzo szybko. Natomiast długość jego trwania zależy od ilości konwertowanych plików graficznych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Szybka w trybie masowym: zmiana rozmiarów, zmiana nazw, konwersja na inny format graficzny. Program darmowy. Obsługa prosta, intuicyjna.
Tylko w języku angielski. Opcje korekt jasności, kontrastu, kolorów i nasycenia wykonywane mogą być jedynie dla całego zbioru.
ocena użytkownika
23.03.2020 18:19 • Recenzja do wersji 4.3

Z nazwy programu można wywnioskować, że główną funkcją programu jest zmiana w rybie wsadowym rozmiarów zdjęć. Ale program potrafi ponadto w tym trybie zmienić nazwy plików dodając kolejny numer, a także wykonać konwersję pliku do innego formatu graficznego. W dodatkowych opcjach program umożliwia, także w trybie masowym, wykonanie paru innych operacji, jak m.in. dodanie napisów, znaku wodnego, ramki, co w niektórych przypadkach może być przydatne. Ciekawą opcją wydawałaby się zakładka z ustawieniami dla regulacji jasności, kontrastu, nasycenia itp., ale niestety pozycje suwaków odnoszą się do wszystkich zdjęć we wskazanym zbiorze, co nie jest zbyt przydatne, jeśli każde ze zdjęć wymaga innych korekt. A nie znalazłem tu możliwości zapisu korekt osobno dla każdego zdjęcia. Ten punkt oceniam na minus. Dodam, że sam sposób wykonywania korekt jasności i kolorów, jako dokonywany na całym zakresie tonalnym, a nie osobno dla świateł, tonów średnich i cieni, też nie powala. Korekty zastosowane w FS Image Viewer były i są dużo bardziej zaawansowane. To narzędzie w FS Photo Resizer jest więc wręcz niezrozumiałe.

Funkcje masowej zmiany rozmiarów zdjęć oraz formatu graficznego sprawiają, że program jest świetnym dodatkiem uzupełniającym do przeglądarki FastStone Image Viewer (ale i innych przeglądarek, które tych narzędzi nie posiadają). Natomiast, jeśli ktoś już jest użytkownikiem FSIV, to funkcja masowej zmiany nazw w FSPR niemal dubluje się z tą w przeglądarce. Jeżeli jednak ktoś nie dysponuje jakimkolwiek narzędziem do masowej zmiany nazw, to funkcja oferowana przez FS Photo Resizer jest dobrze pomyślana. W okienku nowej nazwy można wstawić niezmienny rdzeń nazwy i jeśli doda się tam znak „#” (lub jego wielokrotność), to obok pojawi się okienko do wprowadzenia początkowej sekwencji cyfr, od której zacznie się oznaczanie kolejności zdjęć w danym folderze. Rozwiązanie zmiany nazw przyjęte w FS Photo Resizer pozwala jednak lepiej kierować tym procesem niż w znanym mi FS Image Viewer, ponieważ istniej możliwość zdefiniowania folderu przeznaczenia tak, że będzie on inny niż źródłowy. W efekcie zawartość folderu źródłowego nie zostanie nadpisana. I dotyczy to wszystkich trzech rodzajów operacji tj.: zmiany rozmiaru wraz z opcjami dodatkowymi, zmiany nazwy i konwersji do innego formatu.

W mojej praktyce FS Photo Resizer przydaje się tylko do zmiany rozmiarów i program ma tę funkcję opracowaną dla kilku opcji, z których u mnie ważne są dwie: przeróbka wymiarów do konkretnych rozmiarów w pikselach, albo procentowo. A, że w moim archiwum cyfrowym przechowuję wyłącznie zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości, oznacza to, że narzędzie zmiany rozmiarów wykorzystuję rzadko, jedynie do celów specjalnych, np., aby zmniejszyć „wagę” wysyłanej komuś online paczki z dużą liczbą fotografii.

Jednocześnie nie widzę u siebie potrzeby masowej zmiany formatów graficznych. Zazwyczaj świat fotografii amatorskiej obraca się wokół jpg-a, więc masowa konwersja do innego formatu będzie chyba raczej rzadkością.

Wstawiłem na wstępie, jako minus, brak możliwości zmiany języka interfejsu na polski. Ale jest to jednocześnie, wg mnie, bardzo maleńki minusik, taki na granicy mierzalności. W istocie program jest niezwykle prosty, a w dodatku intuicyjny, i nie wymaga żadnej poważnej znajomości języka angielskiego. I może przekornie: ten maleńki minusik, jest zarazem w pewnym sensie plusem, bo powinien zachęcać do nauki (także samodzielnej i choćby ograniczonej), jako, że w czasach Internetu nieznajomość angielskiego nie powinna już być okolicznością usprawiedliwiającą narzekanie na nierozumienie klikanych komend.

W podsumowaniu mogę stwierdzić, że w tym, do czego FS Photo Resizer przede wszystkim został stworzony, i co zawarte zostało w nazwie, sprawdza się znakomicie. Tę radość psuje jednak wspomniany wyżej brak indywidualnej korekty jasności i kolorów. Wprawdzie Photo Resizer nie jest programem korekcyjnym, ale skoro już dodano narzędzia korekcyjne, to powinny działać tak, jak życzyłby sobie chyba każdy fotograf, czyli na każdym zdjęciu oddzielnie. A dokłada się do tego mało precyzyjny sposób nanoszenia tych korekt. Gdyby nie to, aplikacja otrzymałaby u mnie 5 gwiazdek. Ogólnie, ostatecznie dostaje 4 gwiazdki. [23.03.2020]

Zachowuje IPTC i EXIF, w czasie konwersji zagnieżdżonych katalogów zachowuje strukturę katalogów na wyjściu
Na razie nie zauważyłem
ocena użytkownika
02.12.2013 12:01 • Recenzja do wersji 3.2

Mam do przerobienia wiele zdjęć do przeskalowania w zagnieżdżonych katalogach, próbowałem IrfanView, Riot (nie odtwarza systemu podkatalogów), SNS-Resizer (nie pamięta IPTC)