reklama

Firefox Accounts: synchronizacja niczym w Chrome, tylko z lepszą ochroną prywatności

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Dla osób korzystających z wielu komputerów w różnych miejscach, Google Chrome było dotąd przeglądarką oferującą najwięcej. Wygodny system zarządzania profilami użytkownika wraz z mechanizmem synchronizacji, który po podaniu loginu i hasła pozwalał na przeniesienie wybranych ustawień na świeżą instancję Chrome i regularne uzgadnianie stanu uruchomionych przeglądarek (np. zapisanych zakładek czy haseł). Firefox, główny konkurent Chrome, też miał swoją usługę synchronizacji, pod względem ochrony prywatności lepszą niż to, co oferowało Google, ale… z jakiegoś powodu nie zdobyła ona wśród użytkowników przeglądarki Mozilli większej popularności. Brakowało tej znanej z Chrome'a prostoty.

Firefox Sync, znany na początku jako Mozilla Weave, zadebiutował już w 2007 roku jako przeglądarkowe rozszerzenie, pozwalające użytkownikom współdzielić historię, hasła, zakładki, rozszerzenia i listę ostatnio otwartych kart. By do takiego współdzielenia mogło dojść, konieczne było sparowanie uruchamianych przez użytkownika przeglądarek – na pierwszej z nich musiał wygenerować unikatowy kod, który wpisać trzeba było w kolejnych, synchronizowanych instancjach.

Dane Firefox Sync przechowywane były na serwerach Mozilli (podobnie jak dane Chrome przechowywane były na serwerach Google), zaszyfrowane tak, by strony trzecie, włącznie z Mozillą, nie mogły mieć do nich dostępu. W przeciwieństwie jednak do Google'a każdy mógł przygotować własny serwer synchronizacji – wystarczyła do tego niewielka serwerowa instancja Linuksa z Pythonem i bazą SQLite. Ta zaleta jednak przemawiała tylko do power-userów i korporacyjnych administratorów – Zwykły Użytkownik (ZU) coraz częściej wybierał Chrome ze względu na wygodę.

Wraz z wersją 29 Firefoksa, która pojawiła się właśnie w kanale wydawniczym Aurora. debiutuje jednak nowy mechanizm synchronizacji Firefoksa, niekompatybilny z dotychczasowym, za to w dużym stopniu nawiązujący do rozwiązań wypracowanych przez Google. We wpisie na blogu Mozilli przeczytać możemy: choć pracowaliśmy nad zaoferowaniem atrakcyjnych usług, dając użytkownikom i programistom kontrolę nad ich doświadczeniem Webu, nigdy nie mieliśmy prostej metody do zalogowania się do tych wszystkich zintegrowanych usług na wszystkich naszych produktach.

Tak właśnie zapowiedziane zostało Firefox Accounts (Konta Firefoksa), które podobnie jak w Chrome, pozwolą użytkownikom na zalogowanie się w Firefoksie do swojego konta i automatyczne uzgodnienie jego stanu z danymi przechowywanymi na serwerze Mozilli (a w przyszłości, także na własnym serwerze synchronizacji). Rozwiązanie działa zarówno na desktopowym Firefoksie dla Windows, Linuksa czy OS-a X, jak i na androidowym Firefox Mobile czy telefonach z Firefox OS-em.

O Accounts można myśleć jako o meta-usłudze, koordynującej synchronizacje usług niższego rzędu. Jedyną obecnie działającą w ramach Accounts usługą jest właśnie odnowiony Sync, ale niebawem w ten sposób obsługiwany ma być też Firefox Marketplace, usługa lokalizacji urządzeń Where's My Fox – i wiele więcej.

Użytkownicy stabilnego Firefoksa z Accounts zapoznają się najpewniej 29 kwietnia, kiedy to zostanie wydany Firefox 29. Będzie to wydanie bardzo znaczące, gdyż przyniesie ambiwalentnie oceniany przez społeczność nowy interfejs użytkownika Australis. Można sądzić, że Firefox Accounts spotka się ze znacznie bardziej przychylnym przyjęciem, gdyż przynosi to, co użytkownicy lubią w Chrome, w znacznie bardziej dbającym o prywatność wydaniu.

Jeśli jesteście zainteresowani sprawdzeniem Firefox Accounts i interfejsu Australis, to zapraszamy do pobrania najnowszej kompilacji Aurora z serwera FTP Mozilli.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama