Firefox 2.0 Alpha 1 dostępny

Strona główna Aktualności

O autorze

Mocno opóźniona pierwsza wersja alpha kolejnego wydania przeglądarki Firefox wreszcie ujrzała światło dzienne. Według pierwszych planów pojawić się miała ona na początku lutego. Co ciekawe, wydanie, o nazwie kodowej Bon Echo, nie jest oficjalnie ogłoszone przez Mozillę, nie wiadomo więc jak wytłumaczyć istnienie plików instalacyjnych na serwerach.

Nowa wersja ma wprowadzać sporo nowości, jedną z ważniejszych jest oznaczone numerem 1.8.1 nowe wydanie silnika Gecko, będącego sercem przeglądarki. Planowane zmiany dotyczą między innymi zakładek, które mają być rozszerzone o system "miejsc", pozwalających na przeszukiwanie nie tylko historii i zapamiętanych stron, ale także innych źródeł informacji, takich jak kanały RSS. Kolejna wersja Alpha, zawierająca pełny zestaw planowanych zmian ma być wydana w drugim kwartale, zaś finalne wydanie ma ukazać się w połowie trzeciego kwartału tego roku, jednak spodziewać się należy dalszych opóźnień.

Nowe wydanie dostępne jest do pobrania z serwerów, odpowiednio wersja dla Windows i Linuksa. Pamiętać należy, że są to wersje rozwojowe, niestabilne i powinny być używane tylko do testowania.


Uaktualnienie

Okazało się, że opisane wydanie nie jest jeszcze oficjalną wersją Alpha 1, a jedynie jedną z cogodzinnych, bardzo niestabilnych kompilacji będących przygotowaniem do jej wydania. Ostateczna data opublikowania Alphy 1 nie jest jeszcze znana.

© dobreprogramy
s