Firefox OS na MWC: nowe telefony, nowy tablet, nowe ulepszenia systemowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Trzecie miejsce na rynku mobilnych systemów operacyjnych bez wątpienia przypadło dziś już Windows Phone, ale miejsce czwarte, praktycznie bez walki zdobył Firefox OS. Wśród tych rozwijanych w ostatnich latach nowicjuszy, system Mozilli może nie jest bowiem najbardziej zaawansowanym technicznie, ale na pewno najbardziej dziś rozpoznawalnym, z największym potencjałem rynkowym, zdobytym dzięki rosnącej liczbie telekomów i producentów sprzętu, zainteresowanych urządzeniami z „ognistym liskiem”. Firefox OS to już bowiem nie tylko telefony – we współpracy z Foxconnem i VIA opracowano modele referencyjnego tabletu, a porozumienie z Panasonikiem stało się początkiem prac nad „sprytnym” telewizorem.

Pierwszy tablet z Firefox OS-em zadebiutować ma już podczas właśnie rozpoczętych targów Mobile World Congress. To urządzenie firmy Alcatel o nazwie Fire One S. Charakteryzować się ono ma 7-calowym ekranem o rozdzielczości qHD (540×960 pikseli) i wykorzystywać bliżej niesprecyzowany procesor ARM, taktowany zegarem 1,2 GHz.

Więcej wiadomo na temat telefonów od Alcatela z Firefox OS-em. Firma wprowadza na rynek nowe słuchawki Fire C (3,5” ekran HVGA, dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz, kamera VGA, wszystko w cenie zaledwie 59 euro), Fire E (4,5” ekran, dwurdzeniowe CPU, znacznie lepsza kamera 5 Mpix z lampą błyskową, cyfrowym zoomem i trybem HDR – za 139 euro) oraz Fire S (4,5” ekran, czterordzeniowe CPU, kamera 8 Mpix, obsługa LTE oraz metalowa ramka obudowy – za 169 euro). Modele te mają pojawić się na rynku w drugim kwartale tego roku, przede wszystkim na rynkach europejskich i azjatyckich.

Nazwa „S” w nazwie tabletu może sugerować, że podobnie jak w wypadku nowego modelu telefonu, One Touch Fire S, też będzie będzie miał cztery rdzenie i zapewni obsługę połączeń LTE.

To nie koniec sprzętowych ciekawostek związanych z systemem Mozilli. Wiadomo już, że rosnące zainteresowanie programistów podsycić ma jeszcze bardziej nowy referencyjny telefon, Firefox OS Flame. Jego parametry wyglądają znacznie lepiej, niż w wypadku pierwszych deweloperskich telefonów od Geeksphone: ekran 4,5” FWVGA (854×480 pikseli), dwurdzeniowy CPU Qualcomma MSM8210, regulowana ilość pamięci RAM od 256 MB do 1 GB (by ułatwić programistom testowanie aplikacji pod słabszymi specyfikacjami), dwie kamery i moduł łączności NFC.

Sporo dzieje się też w warstwie software'owej, zarówno w zakresie interfejsu użytkownika, jak i „pod maską”. Spodziewać się można radykalnie odmienionego launchera aplikacji, połączonego z kontekstową wyszukiwarką, przeszukującą zarówno zasoby lokalne jak i webowe. Najprawdopodobniej będzie on przypominał launcher EverythingMe, dostępny od niedawna dla Androida. Ulepszenia w warstwie Gaia (odpowiedzialnej za rysowanie interfejsu użytkownika) pozwolą na zwiększenie responsywności UI, szczególnie podczas operacji przewijania i przesuwania, a klawiatura ekranowa otrzyma algorytmy predykcyjne, by w niewidzialny dla użytkownika sposób powiększać przypuszczalne aktywne miejsce dotknięcia następnej litery.

Mozilla powiadomiła też o zintegrowaniu za pomocą Apache Cordova swojego systemu z popularnym multiplatformowym frameworkiem Adobe PhoneGap, dzięki czemu wszyscy ci, którzy piszą za jego pomocą w JavaScripcie i HTML5 aplikacje na Androida czy iOS-a, będą mogli wydać je też na Firefox OS-a. Pokazano również Menedżer Aplikacji, pozwalający na prototypowanie w czasie rzeczywistym i debugowanie bez konieczności instalowania specjalnych SDK – wystarczy wykorzystać do tego Firefoksa.

Warto na koniec wspomnieć o rosnącej liczbie webowych interfejsów programowania Mozilli i ich akceptacji przez producentów sprzętu – ostatnio Samsung dodał Vibration API i Battery Status API do silnika WebKit, a Apache Cordova i Adobe PhoneGap obsługują już sześć z trzydziestu wykorzystywanych w Firefox OS-ie interfejsów.

© dobreprogramy

Komentarze