r   e   k   l   a   m   a
reklama

Firefox OS na MWC: nowe telefony, nowy tablet, nowe ulepszenia systemowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Trzecie miejsce na rynku mobilnych systemów operacyjnych bez wątpienia przypadło dziś już Windows Phone, ale miejsce czwarte, praktycznie bez walki zdobył Firefox OS. Wśród tych rozwijanych w ostatnich latach nowicjuszy, system Mozilli może nie jest bowiem najbardziej zaawansowanym technicznie, ale na pewno najbardziej dziś rozpoznawalnym, z największym potencjałem rynkowym, zdobytym dzięki rosnącej liczbie telekomów i producentów sprzętu, zainteresowanych urządzeniami z „ognistym liskiem”. Firefox OS to już bowiem nie tylko telefony – we współpracy z Foxconnem i VIA opracowano modele referencyjnego tabletu, a porozumienie z Panasonikiem stało się początkiem prac nad „sprytnym” telewizorem.

Pierwszy tablet z Firefox OS-em zadebiutować ma już podczas właśnie rozpoczętych targów Mobile World Congress. To urządzenie firmy Alcatel o nazwie Fire One S. Charakteryzować się ono ma 7-calowym ekranem o rozdzielczości qHD (540×960 pikseli) i wykorzystywać bliżej niesprecyzowany procesor ARM, taktowany zegarem 1,2 GHz.

Więcej wiadomo na temat telefonów od Alcatela z Firefox OS-em. Firma wprowadza na rynek nowe słuchawki Fire C (3,5” ekran HVGA, dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz, kamera VGA, wszystko w cenie zaledwie 59 euro), Fire E (4,5” ekran, dwurdzeniowe CPU, znacznie lepsza kamera 5 Mpix z lampą błyskową, cyfrowym zoomem i trybem HDR – za 139 euro) oraz Fire S (4,5” ekran, czterordzeniowe CPU, kamera 8 Mpix, obsługa LTE oraz metalowa ramka obudowy – za 169 euro). Modele te mają pojawić się na rynku w drugim kwartale tego roku, przede wszystkim na rynkach europejskich i azjatyckich.

Nazwa „S” w nazwie tabletu może sugerować, że podobnie jak w wypadku nowego modelu telefonu, One Touch Fire S, też będzie będzie miał cztery rdzenie i zapewni obsługę połączeń LTE.

To nie koniec sprzętowych ciekawostek związanych z systemem Mozilli. Wiadomo już, że rosnące zainteresowanie programistów podsycić ma jeszcze bardziej nowy referencyjny telefon, Firefox OS Flame. Jego parametry wyglądają znacznie lepiej, niż w wypadku pierwszych deweloperskich telefonów od Geeksphone: ekran 4,5” FWVGA (854×480 pikseli), dwurdzeniowy CPU Qualcomma MSM8210, regulowana ilość pamięci RAM od 256 MB do 1 GB (by ułatwić programistom testowanie aplikacji pod słabszymi specyfikacjami), dwie kamery i moduł łączności NFC.

Sporo dzieje się też w warstwie software'owej, zarówno w zakresie interfejsu użytkownika, jak i „pod maską”. Spodziewać się można radykalnie odmienionego launchera aplikacji, połączonego z kontekstową wyszukiwarką, przeszukującą zarówno zasoby lokalne jak i webowe. Najprawdopodobniej będzie on przypominał launcher EverythingMe, dostępny od niedawna dla Androida. Ulepszenia w warstwie Gaia (odpowiedzialnej za rysowanie interfejsu użytkownika) pozwolą na zwiększenie responsywności UI, szczególnie podczas operacji przewijania i przesuwania, a klawiatura ekranowa otrzyma algorytmy predykcyjne, by w niewidzialny dla użytkownika sposób powiększać przypuszczalne aktywne miejsce dotknięcia następnej litery.

Mozilla powiadomiła też o zintegrowaniu za pomocą Apache Cordova swojego systemu z popularnym multiplatformowym frameworkiem Adobe PhoneGap, dzięki czemu wszyscy ci, którzy piszą za jego pomocą w JavaScripcie i HTML5 aplikacje na Androida czy iOS-a, będą mogli wydać je też na Firefox OS-a. Pokazano również Menedżer Aplikacji, pozwalający na prototypowanie w czasie rzeczywistym i debugowanie bez konieczności instalowania specjalnych SDK – wystarczy wykorzystać do tego Firefoksa.

Warto na koniec wspomnieć o rosnącej liczbie webowych interfejsów programowania Mozilli i ich akceptacji przez producentów sprzętu – ostatnio Samsung dodał Vibration API i Battery Status API do silnika WebKit, a Apache Cordova i Adobe PhoneGap obsługują już sześć z trzydziestu wykorzystywanych w Firefox OS-ie interfejsów.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial