reklama

Firmy coraz bardziej zainteresowane Linuksem: pomogło upowszechnienie się chmur obliczeniowych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Choć Steve Ballmer najgłośniej ze wszystkich znanych CEO zachęcał do wykorzystania chmur obliczeniowych (i jeszcze dwa lata temu deklarował, że 70 proc. pracowników Microsoftu pracuje nad zagadnieniami związanymi z cloud computing), to jednak nie przełożyło się to na jakąś znaczącą poprawę sytuacji Windows w tej dziedzinie. Tak to przynajmniej wygląda, jeśli zaufamy wynikom przedstawionym w raporcie Fundacji Linuksa, opracowanym wraz z Yeoman Technology Group, dotyczącym popularności „pingwina” wśród użytkowników biznesowych.

Opublikowany pod tytułem: „Linux Adoption: Third Annual Survey of World's Largest Enterprise Linux Users” raport powinien ucieszyć każdego fana tego wolnego systemu operacyjnego: mimo że wzrost przychodów producentów sprzętu w segmencie serwerów wyniósł zaledwie 3,1 proc. rok do roku, to liczba wdrożeń Linuksa wzrosła o 12,7 proc., podczas gdy w tym samym czasie liczba wdrożeń Windows wzrosnąć miała jedynie o 3,2 proc. Największymi poszkodowanymi są komercyjne Uniksy, które kolejny rok z rzędu odnotowały straty w swoim udziale w rynku. Rodzina, do której zalicza się dziś przede wszystkim AIX, HP-UX i Solaris, straciła w stosunku do poprzedniego roku 24,1 proc.

Według przeprowadzonych badań, dla zdecydowanej większości firm (76 proc.) Linux stanowi dominującą platformę dla chmur obliczeniowych; 74 proc. ankietowanych (przedstawicieli firm o rocznej sprzedaży na poziomie ponad 500 mln dolarów i/lub zatrudniających ponad 500 pracowników) uznało, że zamierza utrzymać lub zwiększyć udział Linuksa w swoich inicjatywach związanych z chmurą, szczególnie tych, które związane są z uruchamianiem nowych aplikacji i świadczeniem usług.

Ankietowani przyznali też, że rok w rok rośnie u nich udział Linuksa w obsłudze kluczowych dla misji firmy obciążeń roboczych – w 2013 roku osiągnąć ma 73 proc. Stoi za tym przede wszystkim fenomen big data, konieczności przetwarzania ogromnych ilości danych dla realizacji celów biznesowych, więc 80 proc. największych firm świata planuje zwiększenie liczby używanych serwerów z Linuksem, podczas gdy odsetek deklarujących zwiększenie liczby wdrożeń Windows Servera spadł do najniższego w historii badania poziomu – zaledwie 20 proc.

Fundacja Linuksa podkreśla, że te trendy biznesowe przekładają się na rynek pracy: wraz ze wzrostem popularności Linuksa rosną obawy biznesu co do możliwości znalezienia kompetentnych pracowników, rośnie też popularność kursów i szkoleń z zakresu Linuksa i jego zastosowań w realiach biznesowych.

Zainteresowani raportem mogą pobrać go ze strony http://www.linuxfoundation.org/publications/linux-foundation/linux-adoption-trends-end-user-report-2013 (konieczne jest podanie swoich danych osobowych). Czy przedstawione w nim dane można uznać za wiarygodne i wiążące dla całego rynku? Nie mamy wiedzy, by na to odpowiedzieć, ale pewni jesteśmy jednego – jeszcze 10 lat temu słowo „Linux” nie budziło w większości firm żadnych skojarzeń, dziś zarówno w sektorze MŚP jak i Enterprise działy IT poważnie rozważają wykorzystywanie Linuksa do wielu zastosowań – i to już nie tylko tych pobocznych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama