GreenWithEnvy: łatwe podkręcanie kart graficznych Nvidia pod Linuksem

GreenWithEnvy: łatwe podkręcanie kart graficznych Nvidia pod Linuksem

Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Piotr Urbaniak
11.02.2019 05:00, aktualizacja: 11.02.2019 06:52

Podczas gdy windowsowych narzędzi do podkręcania kart graficznych jest gdzieś tyle, ilu jest ich producentów, a nawet więcej, bo przecież nie można zapominać jeszcze o programach niezależnych, na Linuksie wybór pozostaje mocno ograniczony. Dlatego warto zainteresować się GreenWithEnvy, programem do OC dla Linuksa, który właśnie doczekał się sporej aktualizacji.

W odróżnieniu od PowerMizera, będącego częścią pakietu X Server, czy prościutkiego Nvidiuksa, GreenWithEnvy jest zarówno przyjazny w obsłudze, jak i rozbudowany pod względem oferowanych funkcji. Nietrudno o skojarzenia z popularnym windowsowym MSI Afterburnerem. Z tym że obsługiwane są wyłącznie karty graficzne marki Nvidia i to z oficjalnym sterownikiem.

Narzędzie umożliwia edycję nie tylko częstotliwości zegara taktującego, ale także tabeli limitów mocy i krzywej prędkości wentylatorów. Poza tym ma odpinany od głównego okna monitor parametrów, umożliwiający odczyt m.in. aktualnej temperatury, zużycia pamięci wideo czy taktowania. Co więcej, wspiera tworzenie profili; dokładnie tak, jak wspomniany powyżej MSI Afterburner, ASUS GPUTweak II i wiele innych pokrewnych im aplikacji pod Windowsem.

Źródło: Roberto Leinardi / GitLab
Źródło: Roberto Leinardi / GitLab

Jak podaje autor, Roberto Leinardi, nie wszystko jest jeszcze do końca dopracowane. Brakuje na przykład wsparcia dla multi-GPU, czyli konfiguracji z dwiema lub więcej kartami graficznymi; program widzi tylko jedną. Leinardi wskazuje ponadto na drobne niedoróbki w UI, jak brak zmiany profilu z poziomu indykatora. Niemniej z wyż.wym. opcji można spokojnie korzystać.

GreenWithEnvy udostępniony został poprzez GitLab, aczkolwiek można go też pobrać jako paczkę flatpakową. Do działania wymaga bibliotek GNOME i skonfigurowanego CoolBitsa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)