GreenWithEnvy: łatwe podkręcanie kart graficznych Nvidia pod Linuksem

Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Piotr Urbaniak

11.02.2019 05:00, aktual.: 11.02.2019 06:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy windowsowych narzędzi do podkręcania kart graficznych jest gdzieś tyle, ilu jest ich producentów, a nawet więcej, bo przecież nie można zapominać jeszcze o programach niezależnych, na Linuksie wybór pozostaje mocno ograniczony. Dlatego warto zainteresować się GreenWithEnvy, programem do OC dla Linuksa, który właśnie doczekał się sporej aktualizacji.

W odróżnieniu od PowerMizera, będącego częścią pakietu X Server, czy prościutkiego Nvidiuksa, GreenWithEnvy jest zarówno przyjazny w obsłudze, jak i rozbudowany pod względem oferowanych funkcji. Nietrudno o skojarzenia z popularnym windowsowym MSI Afterburnerem. Z tym że obsługiwane są wyłącznie karty graficzne marki Nvidia i to z oficjalnym sterownikiem.

Narzędzie umożliwia edycję nie tylko częstotliwości zegara taktującego, ale także tabeli limitów mocy i krzywej prędkości wentylatorów. Poza tym ma odpinany od głównego okna monitor parametrów, umożliwiający odczyt m.in. aktualnej temperatury, zużycia pamięci wideo czy taktowania. Co więcej, wspiera tworzenie profili; dokładnie tak, jak wspomniany powyżej MSI Afterburner, ASUS GPUTweak II i wiele innych pokrewnych im aplikacji pod Windowsem.

Źródło: Roberto Leinardi / GitLab
Źródło: Roberto Leinardi / GitLab

Jak podaje autor, Roberto Leinardi, nie wszystko jest jeszcze do końca dopracowane. Brakuje na przykład wsparcia dla multi-GPU, czyli konfiguracji z dwiema lub więcej kartami graficznymi; program widzi tylko jedną. Leinardi wskazuje ponadto na drobne niedoróbki w UI, jak brak zmiany profilu z poziomu indykatora. Niemniej z wyż.wym. opcji można spokojnie korzystać.

GreenWithEnvy udostępniony został poprzez GitLab, aczkolwiek można go też pobrać jako paczkę flatpakową. Do działania wymaga bibliotek GNOME i skonfigurowanego CoolBitsa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także