Foxconn zatrudni tysiące programistów do pracy nad ulepszaniem Firefox OS-a

Strona główna Aktualności

O autorze

Od strony koncepcyjnej Firefox OS – system operacyjny Mozilli dla urządzeń mobilnych, zbudowany wokół silnika renderującego Gecko – wygląda bardzo ciekawie. Od strony realizacji też Mozilla nie ma się czego wstydzić. Testy potwierdziły, że możliwe jest budowanie aplikacji w JavaScripcie i HTML, które dorównują aplikacjom natywnym Androida czy iOS-a… takim jakie były one na początku rozwoju tych systemów. Mamy jednak rok 2013, wymagania rynku względem oprogramowania smartfonów są znacznie wyższe niż pięć lat temu, a to oznacza, że Firefox OS i jego aplikacje potrzebują ulepszeń, których samej Mozilli trudno będzie dostarczyć. Szczęśliwie, Mozilla nie jest już w tych pracach skazana tylko na siebie.

W wizję ludzi z Mozilli uwierzył tajwański gigant elektroniki Foxconn. Po tym, jak Mozilla z Foxconnem ogłosiły na początku czerwca szeroko zakrojony program współpracy, w ramach którego producent elektroniki miałby pomagać swoim klientom w budowie telefonów pracujących pod kontrolą Firefox OS-a, ogłosił on wczoraj utworzenie własnego działu software'owego, którego jedynym zadaniem będzie właśnie rozwój Firefox OS-a.

Dział ten będzie większy niż niejedna korporacja specjalizująca się w oprogramowaniu: zatrudnienie w Foxconnie znaleźć ma od 2 do 3 tysięcy programistów, ludzi mających doświadczenie w pracy nad systemami operacyjnymi, pisaniu aplikacji HTML5 i wykorzystaniu chmur obliczeniowych. Nie ujawniono dotąd podstawowych zadań, jakie przed nowym działem zostaną postawione, ale podejrzewać można, że wśród nich znajdzie się indywidualizacja interfejsu użytkownika, rozwój interfejsów programowania i przeniesienie systemu na inne niż telefony urządzenia. Pozwoliłoby to na uatrakcyjnienie oferty Foxconna, który już teraz, wg zapowiedzi z ostatnich targów Computex, pracuje nad co najmniej pięcioma urządzeniami z Firefox OS-em, które będą sprzedawane pod markami jego klientów.

Poszukiwanie specjalistów od chmur obliczeniowych może też oznaczać, że Foxconn, który pod własną marką Firefox OS-a końcowym użytkownikom sprzedawać nie zamierza, zainteresowany jest zbudowaniem ekosystemu usług typu „white label”. W przeciwieństwie do producentów innych platform mobilnych, Mozilla nie chce przykuwać urządzeń ze swoim OS-em do zamkniętych sklepów z aplikacjami czy wybranych usług online – ale nie oznacza to, że nie będą tego mogli zrobić producenci konkretnych urządzeń czy telekomy, które zdecydują się na ich rozprowadzanie wśród klientów w preferencyjnych cenach. W tej sytuacji Foxconn mógłby zaoferować klientom gotowe pakiety usług czy sklepy z aplikacjami, które wystarczyłoby jedynie oznaczyć swoją marką.

Oczywiście sama Mozilla nie jest skazana tylko na urządzenia z Foxconna; oprócz hiszpańskiego Geeksphone, producenta m.in. pierwszego deweloperskiego telefonu Keon, produkcją telefonów z Firefox OS-em zainteresowane są też chiński ZTE, a od niedawna nawet Sony.

© dobreprogramy
s