Uber bije rekordy popularności w Polsce. Tradycyjne taksówki zmierzają do lamusa?

fot. Depositphotos
fot. Depositphotos

02.08.2018 08:55, aktual.: 28.11.2018 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co prawda tradycyjne taksówki, pod warunkiem, że ich oferta będzie się rozwijała i dostosowywała do panujących trendów, jeszcze długo będą gościć na naszych drogach, ale prędzej czy później zostaną wyparte przez usługi transportowe pokroju Ubera, który cieszy się uznaniem w naszym kraju. Ku niezadowoleniu licencjonowanych taksówkarzy…

Każdy doskonale zna historie związane z walką taksówkarzy z użytkownikami Ubera. Mowa o pobiciach, oblewaniu kierowców niezidentyfikowanymi cuchnącymi cieczami itp. Rezultat? Lawinowe zainteresowanie aplikacją i rosnąca popularność nie tylko wspomnianego Ubera, ale również innych tego typu usług. Według raportu Selectivv DMP, najpopularniejszą aplikacją do przewozu osób jest Uber, który w zestawieniu ogólnym uzyskał wynik aż 49 proc.

Warto zaznaczyć, że ów ranking nie był przeprowadzany „na oko” wśród losowej grupy ankietowanych. Próba została wykonana na 1,9 mln użytkowników takich aplikacji, jak Uber, iTaxi, MyTaxi, Taxify oraz 2 aplikacji rowerowych – Nextbike i Venturilo. Z niemal 2 mln użytkowników wyodrębniono tylko tych z Warszawy, Krakowa i Trójmiasta (tam, gdzie wszystkie aplikacje są w pełni użyteczne). Mało tego, wybrano tylko te osoby, które w ciągu ostatniego miesiąca, przynajmniej raz skorzystały z danej aplikacji. Wystarczająco miarodajnie?

Obraz

Według raportu, oprócz Ubera (wynik na poziomie 49 proc.), bardzo chętnie korzystamy z rodzimej aplikacji iTaxi. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku, w odróżnieniu od Ubera, w grę wchodzą usługi tylko licencjonowanych taksówkarzy, który mogą pełnoprawnie korzystać z wszelkich udogodnień dla taksówek (możliwość przejazdu bus pasami i wjazdu w strefy turystyczne). Kierowcy Ubera, z uwagi na brak licencji, nie mają takich przywilejów. Należy także zauważyć, że aplikacja ta, ze względu na wspomniane udogodnienia pod kątem turystyki, jest liderem w Krakowie. Kierowcy taksówek mają bowiem dostęp do ścisłego centrum włącznie z Rynkiem wraz z przyległymi ulicami. Zamówienie taksówki w weekend, szczególnie wieczorową porą pod sam lokal – to ogromna zaleta iTaxi.

A kto korzysta z tych aplikacji? Według raportu Selectivv DMP nie ma wyraźnej przewagi, jeśli chodzi o płeć – panuje równowaga 50/50. Mowa jednak o ogólnym podziale biorąc pod uwagę użytkowników wszystkich aplikacji biorących udział w badaniu. Jeśli jednak dane rozbijemy na poszczególne aplikacje, pojawią się pewne różnice. Przykładowo, z Ubera korzysta 57 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet, natomiast w przypadku iTaxi oraz MyTaxi, rozkład jest nieco inny – 48/52 dla mężczyzn i kobiet. Rzecz jasna ogromną większość ogólnej liczby użytkowników stanowią osoby młode, prowadzące dynamiczny tryb życia, zaznajomione z nowoczesnymi technologiami i w wieku do 30 lat.

Wyniki badań pokazują nie tylko to, że Uber jest liderem na naszym rynku, ale również rosnące zainteresowanie tego typu usługami. Mało tego, dynamiczna walka między twórcami aplikacji, rozwój nowych technologii oraz wsparcie ze strony producentów oraz koncernów motoryzacyjnych oznacza coraz lepsze warunki dla odbiorcy końcowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)