Francuskie firmy przeciwko serwisom aukcyjnym

Strona główna Aktualności

O autorze

Grupa francuskich firm chce złożyć skargę na eBay oraz inne serwisy aukcyjne za umożliwianie handlu podrabianymi towarami.

Według Marc Antoine Jamet, szefa Francuskiego Związku Producentów (Unifab) akcja jest wymierzona także przeciwko piractwu. Jak powiedział, jest kontynent produkujący podróbki: Chiny, i kontynent je sprzedający: Internet. Choć Unifab skarży się także na iOffer.com, Yahoo Inc. i japoński Rakuten, najwięcej dostanie się eBay'owi. Jamet twierdzi, że eBay ma możliwość kontrolowania aukcji ale podejmuje działania dopiero po fakcie wykrycia naruszenia prawa przez poszkodowanych. Przedstawiciel eBay'a, Hani Duzry, odpowiada, że firma nieustannie monitoruje aukcje i usuwa aukcje sprzeczne z zasadami. Jamet uważa jednak, że eBay nie jest tak radykalny w stosunku do sprzedawców podróbek jak do osób oferujących przedmioty związane z faszyzmem albo Ku Klux Klanem.

Jeszcze trzy lata temu żadna z firm takich jak LVMH, Hermes International i Chanel, odnoszących poważne straty z powodu podrabiania towarów, nie monitorowała Internetu. Teraz wiele z nich ma specjalne zespoły zbierające dowody sprzedaży nielegalnego towaru.

Unifab pragnie też doprowadzić do zmian we francuskim prawie aby uczynić serwisy aukcyjne współodpowiedzialnymi za sprzedawane przedmioty. Związkowi ma pomóc czerwcowy wyrok sądu nakładający na Google karę 300 000 euro za szkody spowodowane reklamami podróbek wyświetlanymi za pośrednictwem Google AdSense.

Według szacunków Unifaba podróbki stanowią 5 do 9 procent światowego handlu, co przekłada się na 200 300 miliardów euro strat rocznie. Z tego na Francję przypada 6 miliardów euro.

© dobreprogramy
s