Zjazd z autostrady bez stania w korku? Orange testuje Polską Winietę

Zjazd z autostrady bez stania w korku? Orange testuje Polską Winietę

Zjazd z autostrady bez stania w korku? Orange testuje Polską Winietę
14.12.2017 16:26

W tym roku przed Świętami jeszcze postoimy w korkach na końcach autostrady, ale możliwe, że w przyszłym ominie nas to dzięki pomysłowi Orange. Operator testuje rozwiązanie polska Winieta, który dzięki kamerom, czujnikom i aplikacji mobilnej umożliwi automatyczne pobieranie opłat za przejazdy po płatnych odcinkach dróg w Polsce.

Korki przy zjazdach z autostrad są problemem od lat i mimo wprowadzenia systemu viaTOLL wcale nie jest łatwiej. Po godzinach płynnej jazdy, nierzadko z gazem dociśniętym do podłogi, czeka nas kilkadziesiąt minut stania w korku. Zwłaszcza w tak gorącym okresie, jak ostatnie dni przed Świętami, zmiana turnusów na feriach czy początek wakacji.

Orange stara się ten problem rozwiązać od początku roku, przy współpracy z Comarchem. Projekt Polska Winieta zakłada montaż czujników i kamer na bramkach autostrady. Kamera ANPR (Automatic Number Plate Recognition) będzie oczywiście odczytywać numery tablic rejestracyjnych samochodów i przesyłać je do centralnego rejestru. Z kolei na smartfonie kierowcy znajdzie się powiązana z nim aplikacja mobilna, rejestrująca trasę za pomocą GPS-u i łącząca się z Internetem. W aplikacji kierowca będzie mógł sprawdzić wysokość opłat, które powinien wnieść i zapewne także otrzymać rachunek, wzorem Ubera.

Użytkownik będzie mógł założyć konto w usłudze za pomocą aplikacji, uzupełniając dane o swoim samochodzie. Opłaty można będzie wnosić z użyciem któregoś z systemów płatności lub po podaniu numeru karty płatniczej.

Bramownica z kamerą, Orange Polska
Bramownica z kamerą, Orange Polska

Co ciekawe, aplikacja sprawdzi się nie tylko na autostradach. Będzie można ją wykorzystać także na płatnych parkingach albo w zamkniętych strefach z płatnym wjazdem. System Orange rozpozna samochód na wjeździe i na wyjeździe i w razie potrzeby obciąży konto kierowcy odpowiednią kwotą. Użytkownik zaś otrzyma podsumowanie swoich wydatków i będzie mógł przeglądać historię opłat.

Tyle teorii, czas na trochę praktyki. Dwie testowe bramownice zostały postawione w Miasteczku Orange i już działają. Są oczywiście na tyle wysokie, by przejechały pod nimi także samochody dostawcze. Do nich przymocowane zostały niezbędne do działania systemu urządzenia. Kamera ANPR ma dwa obiektywy, działa w wysokiej rozdzielczości, także w podczerwieni. Dane o rozpoznanych samochodach są przesyłane do centrali szyfrowanym kanałem.

Kamera ANPR, parking podziemny, Orange Polska
Kamera ANPR, parking podziemny, Orange Polska

Na bramce wyjazdowej znajduje się taka sama kamera, moduł DSRC umożliwiający tradycyjne płatności, co ma ułatwić przejście na nowy system, oraz urządzenie SICK, klasyfikujące pojazdy. Z użyciem radarów i laserów ocenia on gabaryty i liczbę osi, co jest podstawą do wyznaczenia stawki za przejazd. Opłaty za wirtualne odcinki płatne są naliczane według wskazań systemu pozycjonowania GNSS.

„Polska Winieta” bierze udział w przetargu rozpisanym przez GDDKiA, interesują się nią też inne kraje. Uzupełnieniem systemu pobierania opłat może być nawigacja w czasie rzeczywistym prowadząca do miejsc parkingowych. Zebrane dane posłużą też za materiał do analizy dla osób zajmujących się optymalizacją ruchu i pomogą odkorkować drogi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)