WiFi4EU: darmowe hotspoty Wi‑Fi dla całej Unii Europejskiej

WiFi4EU: darmowe hotspoty Wi-Fi dla całej Unii Europejskiej

30.05.2017 16:07

Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły wczoraj porozumienie dotyczące inicjatywy WiFi4EU, która ma wejść na terenie całej Unii Europejskiej. W dużym skrócie, WiFi4EU to darmowe Wi-Fi dla Unii Europejskiej, z którego będziemy mogli korzystać z miejscach publicznych, restauracjach, parkach czy szpitalach.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker stwierdził, że do 2020 roku każda europejska wieś i każde miasto na terenie Unii będzie miało dostęp do darmowego bezprzewodowego Internetu w głównych ośrodkach życia publicznego. Jak podaje Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego i wiceprzewodniczący KE, celem jest stworzenie w pełni połączonej Europy, w której każdy ma dostęp do wysokiej jakości połączenia z Internetem.

Na zapewnienie sprzętu, który pozwali na stworzenie darmowych punktów dostępu do Wi-Fi zostanie przeznaczone 120 mln euro. Darmowe Wi-Fi ma pojawić się w 6-8 tys. gim we wszystkich państwach członkowskich.

Władze lokalne będą mogły wystąpić o finansowanie i zapewnienie mieszkańcom dostępu do Internetu w miejscach publicznych. Otrzymane pieniądze mają posłużyć na pokrycie kosztów zarówno sprzętu, jak i jego instalacji (tj. lokalnych punktów dostępu).

Liczymy, że faktycznie inicjatywa WiFi4EU przyniesie darmowy dostęp do Wi-Fi w wielu miastach i mniejszych miejscowościach w Polsce. Przede wszystkim punkty dostępu powinni znaleźć się w miejscach, w których dostęp do Internetu jest utrudniony, a tych nadal nad nie brakuje, i to nie tylko w najmniejszych miejscowościach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)