FreeCAD 0.17

Strona główna Windows Grafika Programy do projektowania CAD
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FreeCAD to darmowy i otwarty program do projektowania parametrycznego trójwymiarowych obiektów – oznacza to, że w każdym momencie można wrócić do któregoś z kroków procesu i zmienić jego parametry. Program jest kierowany do inżynierów i mechaników, ale doskonale nadaje się także do projektowania przedmiotów użytkowych i detali architektonicznych.

FreeCAD zawiera narzędzia podobne do tych, jakie znajdziemy w Catii, SolidWorks czy SolidEdge, przez co kwalifikuje się do kategorii MCAD, PLM, CAx oraz CAE. Podobnie jak inne programy do projektowania trójwymiarowego, FreeCAD zawiera także narzędzia do tworzenia rysunków technicznych i szkicowania kształtów, ale rysowanie nie jest jego głównym przeznaczeniem. Jego modułowa budowa pozwala implementować nowe możliwości bez ingerencji w „rdzeń”, dzięki czemu rozwija się bardzo obiecująco. Jego możliwości można poszerzać przez skrypty napisane w Pythonie.

Program został wyposażony w kilka przestrzeni roboczych, przeznaczonych do pracy z różnymi typami modeli. Od razu po instalacji programu można więc przystąpić do projektowania części, pracy z siatkami, śledzenia ruchu robotów, a także projektowania statków, wraz z możliwością obliczenia wyporności. Początkujący ucieszą się z odnośnika „Pierwsze kroki”, pod którym kryją się samouczki i wyjaśnienia kolejnych elementów programu.

Program powstaje na licencji LGPL i jest tworzony wyłącznie przez entuzjastów i wolontariuszy w wolnym czasie. Bazuje na jądrze OpenCascade i projekcie Coind3D, który jest jednym z wcieleń Open Onventora. Obecnie działa bezproblemowo na Windowsie, OS X i różnych dystrybucjach Linuksa.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy, ciekawe i funkcjonalne moduły, wieloplatformowość
tak jak linux, głównie dla hobbystów i studentów, czasochłonny
ocena użytkownika

Ocena 3 ponieważ darmowy dostęp do zawansowanego oprogramowania to atut. Program można polecić hobbystom, którzy mają czas zabawić się w rozgryzanie -jak coś tu zrobić- i mają na to dużo czasu. Poszukiwałem darmowego programu do cad 3d i testowałem również ten. Niestety, parametryczność = czasochłonność tworzenia prostych form, co zabija przyjemność z jego użytkowania, nawet za darmo. Warto spróbować, ale jest wiele, mało znanych i niedrogich tj. za100-1000 zł programów cad 2d3d, również w polskiej dystrybucji, oferujących znacznie sprawniejsze środowisko projektowe. Mogę polecić czego sam używam, bo tu na portalu jakoś nigdy nie zagościły.

21.09.2015 12:06 | Recenzja do wersji 0.15

Komentarze

0 nowych
  #10 04.09.2018 08:34

@ewadora: napisz na forum FreeCADa, może był jakiś problem z pobranym plikiem? Jest dział po polsku

ewadora   1 #9 05.05.2018 01:16

nawet nie udalo mi sie zainstalowac, pokazywalo mi 0 Mb rozmiar pliku i informowalo ze instalacja jest niemozliwa

  #8 01.07.2017 13:26

Możliwości ma całkiem spore jak na darmowy program, szczególnie w jakiś prostych projektach przykład: https://www.youtube.com/watch?v=BTJy6tCel3o

  #7 08.08.2016 21:26

Działam na tym programie od wersji 13. Fakt - trochę czasu poświęciłem na naukę - no ale sorry - coś od siebie trzeba dać, aby coś mieć. Projektuje sobie elementy pod drukarkę 3D. Obudowy elektroniczne, małe elementy maszyn - uchwyty pod łożyska - w granicach rozsądku - plastik to nie metal. Ogólnie jestem zadowolony z tego programu. Ma też trochę błedów i czasami się potrafi wywalić. No ale na program Catia to mnie nie stać :) (tak do zastosowań domowych).

kusy007   3 #6 29.07.2016 09:12

@marek30 (niezalogowany): "Jeśli ktoś zajmuje się rysunkiem technicznym jako hobby w wolnym czasie" - to są tacy? ;) Chyba jacyś masochiści

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #5 27.07.2016 21:50

Poza tym daje dobrą szkołę przed przejściem na droższe i bardziej skomplikowane rozwiązania.

  #4 13.05.2016 23:41

Jeśli ktoś zajmuje się rysunkiem technicznym jako hobby w wolnym czasie.To ten program jest potężnym narzędziem i w zupełności wystarczy.

  #3 22.05.2015 14:12

U mnie też tak było, ale po dwukrotnym powtórzeniu wreszcie się zainstalował.

  #2 01.05.2015 11:07

Program nie pobiera się tak jak powinien . Po kliknięciu "instaluj" nic się nie dzieje. Jeśli komentarz zostanie usunięty nie będę już pobieram żadnych programów z tej strony... Jestem zawiedziony

  #1 01.05.2015 10:29

Klikam "zainstaluj" i program znika nic się nie instaluje.. totalna ściema