FreeCAD FreeCAD 0.18.4

Strona główna Windows Grafika Programy do projektowania CAD
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FreeCAD to darmowy i otwarty program do projektowania parametrycznego trójwymiarowych obiektów – oznacza to, że w każdym momencie można wrócić do któregoś z kroków procesu i zmienić jego parametry. Program jest kierowany do inżynierów i mechaników, ale doskonale nadaje się także do projektowania przedmiotów użytkowych i detali architektonicznych.

FreeCAD zawiera narzędzia podobne do tych, jakie znajdziemy w Catii, SolidWorks czy SolidEdge, przez co kwalifikuje się do kategorii MCAD, PLM, CAx oraz CAE. Podobnie jak inne programy do projektowania trójwymiarowego, FreeCAD zawiera także narzędzia do tworzenia rysunków technicznych i szkicowania kształtów, ale rysowanie nie jest jego głównym przeznaczeniem. Jego modułowa budowa pozwala implementować nowe możliwości bez ingerencji w „rdzeń”, dzięki czemu rozwija się bardzo obiecująco. Jego możliwości można poszerzać przez skrypty napisane w Pythonie.

Program został wyposażony w kilka przestrzeni roboczych, przeznaczonych do pracy z różnymi typami modeli. Od razu po instalacji programu można więc przystąpić do projektowania części, pracy z siatkami, śledzenia ruchu robotów, a także projektowania statków, wraz z możliwością obliczenia wyporności. Początkujący ucieszą się z odnośnika „Pierwsze kroki”, pod którym kryją się samouczki i wyjaśnienia kolejnych elementów programu.

Program powstaje na licencji LGPL i jest tworzony wyłącznie przez entuzjastów i wolontariuszy w wolnym czasie. Bazuje na jądrze OpenCascade i projekcie Coind3D, który jest jednym z wcieleń Open Onventora. Obecnie działa bezproblemowo na Windowsie, OS X i różnych dystrybucjach Linuksa.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowy, ciekawe i funkcjonalne moduły, wieloplatformowość
tak jak linux, głównie dla hobbystów i studentów, czasochłonny
ocena użytkownika
21.09.2015 12:06 • Recenzja do wersji 0.15

Ocena 3 ponieważ darmowy dostęp do zawansowanego oprogramowania to atut. Program można polecić hobbystom, którzy mają czas zabawić się w rozgryzanie -jak coś tu zrobić- i mają na to dużo czasu. Poszukiwałem darmowego programu do cad 3d i testowałem również ten. Niestety, parametryczność = czasochłonność tworzenia prostych form, co zabija przyjemność z jego użytkowania, nawet za darmo. Warto spróbować, ale jest wiele, mało znanych i niedrogich tj. za100-1000 zł programów cad 2d3d, również w polskiej dystrybucji, oferujących znacznie sprawniejsze środowisko projektowe. Mogę polecić czego sam używam, bo tu na portalu jakoś nigdy nie zagościły.