r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

FreeCAD 0.16 6706

Strona główna Windows Grafika Programy do projektowania CAD
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FreeCAD to darmowy i otwarty program do projektowania parametrycznego trójwymiarowych obiektów – oznacza to, że w każdym momencie można wrócić do któregoś z kroków procesu i zmienić jego parametry. Program jest kierowany do inżynierów i mechaników, ale doskonale nadaje się także do projektowania przedmiotów użytkowych i detali architektonicznych.

FreeCAD zawiera narzędzia podobne do tych, jakie znajdziemy w Catii, SolidWorks czy SolidEdge, przez co kwalifikuje się do kategorii MCAD, PLM, CAx oraz CAE. Podobnie jak inne programy do projektowania trójwymiarowego, FreeCAD zawiera także narzędzia do tworzenia rysunków technicznych i szkicowania kształtów, ale rysowanie nie jest jego głównym przeznaczeniem. Jego modułowa budowa pozwala implementować nowe możliwości bez ingerencji w „rdzeń”, dzięki czemu rozwija się bardzo obiecująco. Jego możliwości można poszerzać przez skrypty napisane w Pythonie.

r   e   k   l   a   m   a

Program został wyposażony w kilka przestrzeni roboczych, przeznaczonych do pracy z różnymi typami modeli. Od razu po instalacji programu można więc przystąpić do projektowania części, pracy z siatkami, śledzenia ruchu robotów, a także projektowania statków, wraz z możliwością obliczenia wyporności. Początkujący ucieszą się z odnośnika „Pierwsze kroki”, pod którym kryją się samouczki i wyjaśnienia kolejnych elementów programu.

Program powstaje na licencji LGPL i jest tworzony wyłącznie przez entuzjastów i wolontariuszy w wolnym czasie. Bazuje na jądrze OpenCascade i projekcie Coind3D, który jest jednym z wcieleń Open Onventora. Obecnie działa bezproblemowo na Windowsie, OS X i różnych dystrybucjach Linuksa.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

FreeCAD otwarty na datki, minimalna krajowa wystarczy deweloperom?

15
OPROGRAMOWANIE 13.04.2015 | Anna Rymsza

Kilka dni temu zakończyły się prace nad wersją 0.15 programu FreeCAD. Darmowy program do parametrycznego projektowania w trzech wymiarach dostał sporo nowości, zarówno praktycznych w przestrzeni roboczej, jak i zupełnie dziwnych, na przykład możliwości podłączenia do programu gogli Occulus Rift. Twórcy programu zaczynają też rozglądać się za społecznościowym finansowaniem. Najwięcej zmian zostało wprowadzonych w „warsztacie” architektonicznym (Arch). Teraz możliwe jest tam przecinanie obiektów płaszczyznami, a wnętrza można wyposażyć modelami lamp, mebli i armatury. Pojawiły się także…

Recenzje użytkowników

darmowy, ciekawe i funkcjonalne moduły, wieloplatformowość
tak jak linux, głównie dla hobbystów i studentów, czasochłonny
ocena użytkownika

Ocena 3 ponieważ darmowy dostęp do zawansowanego oprogramowania to atut. Program można polecić hobbystom, którzy mają czas zabawić się w rozgryzanie -jak coś tu zrobić- i mają na to dużo czasu. Poszukiwałem darmowego programu do cad 3d i testowałem również ten. Niestety, parametryczność = czasochłonność tworzenia prostych form, co zabija przyjemność z jego użytkowania, nawet za darmo. Warto spróbować, ale jest wiele, mało znanych i niedrogich tj. za100-1000 zł programów cad 2d3d, również w polskiej dystrybucji, oferujących znacznie sprawniejsze środowisko projektowe. Mogę polecić czego sam używam, bo tu na portalu jakoś nigdy nie zagościły.

21.09.2015 12:06 | Recenzja do wersji 0.15

Komentarze

0 nowych
  #8 01.07.2017 13:26

Możliwości ma całkiem spore jak na darmowy program, szczególnie w jakiś prostych projektach przykład: https://www.youtube.com/watch?v=BTJy6tCel3o

  #7 08.08.2016 21:26

Działam na tym programie od wersji 13. Fakt - trochę czasu poświęciłem na naukę - no ale sorry - coś od siebie trzeba dać, aby coś mieć. Projektuje sobie elementy pod drukarkę 3D. Obudowy elektroniczne, małe elementy maszyn - uchwyty pod łożyska - w granicach rozsądku - plastik to nie metal. Ogólnie jestem zadowolony z tego programu. Ma też trochę błedów i czasami się potrafi wywalić. No ale na program Catia to mnie nie stać :) (tak do zastosowań domowych).

kusy007   3 #6 29.07.2016 09:12

@marek30 (niezalogowany): "Jeśli ktoś zajmuje się rysunkiem technicznym jako hobby w wolnym czasie" - to są tacy? ;) Chyba jacyś masochiści

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #5 27.07.2016 21:50

Poza tym daje dobrą szkołę przed przejściem na droższe i bardziej skomplikowane rozwiązania.

  #4 13.05.2016 23:41

Jeśli ktoś zajmuje się rysunkiem technicznym jako hobby w wolnym czasie.To ten program jest potężnym narzędziem i w zupełności wystarczy.

  #3 22.05.2015 14:12

U mnie też tak było, ale po dwukrotnym powtórzeniu wreszcie się zainstalował.

  #2 01.05.2015 11:07

Program nie pobiera się tak jak powinien . Po kliknięciu "instaluj" nic się nie dzieje. Jeśli komentarz zostanie usunięty nie będę już pobieram żadnych programów z tej strony... Jestem zawiedziony

  #1 01.05.2015 10:29

Klikam "zainstaluj" i program znika nic się nie instaluje.. totalna ściema

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.