GNOME 3.26 z nowymi Ustawieniami i całą garścią przydatnych ulepszeń

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Można już testować najnowszą wersję GNOME, oznaczoną numerkiem 3.26 – tę samą, która po pewnych przeróbkach będzie domyślnym środowiskiem graficznym Ubuntu 17.10. Pół roku ciężkich prac zaowocowało wydaniem, które odczuwalnie poprawia wygodę korzystania z pulpitu, a także wprowadza przydatne ulepszenia w aplikacjach i kluczowych komponentach GNOME – na czele z zupełnie nowym panelem sterowania.

GNOME 3.26 „Manchester” – nazwane tak na cześć miasta, w którym w tym roku odbyła się coroczna konferencja deweloperska GUADEC (GNOME Users and Developers European Conference), to pierwsze wydanie po osiągnięciu przez ten opensource’owy projekt 20 lat. Widać w nim wciąż dążenie do ujednolicenia doświadczeń mobilnych i desktopowych. Dotychczasowe Centrum Sterowania zmieniło nazwę po prostu na Ustawienia i właściwie nie wyglądałoby obco np. na iPadzie. Zamiast dotychczasowego układu okna z ikonami poszczególnych aplikacji konfiguracyjnych, dostajemy ujednolicony widok ustawień, między którymi przechodzimy przełączając się pomiędzy zgrupowanymi w pasku bocznym nazwami modułów.

To oczywiście nie wszystkie zmiany. GNOME Shell oferuje ulepszony widok wyszukiwania, z nowym układem wyników oraz wsparciu dla wyszukiwania akcji systemowych, animowane przejścia dla maksymalizacji i normalizacji rozmiaru okien, poprawiony widok Aktywności oraz przezroczystość górnego paska.

W całym pulpicie obsługiwane są teraz kolorowe ikonki emoji, można je wstawiać do czatów, wiadomości i dokumentów. Znacząco przyspieszyły widoki stron internetowych, dzięki nowemu silnikowi JavaScriptu, SpiderMonkey 52. Poprawiono też widok pulpitu na monitorach wysokiej rozdzielczości (HiDPI) dzięki ułamkowemu skalowaniu wyświetlania i usprawniono współpracę z serwerem grafiki Wayland.

Trochę ulepszeń pojawiło się w aplikacjach GNOME. Zdjęcia otrzymały nowe kontrolki powiększania i pomniejszania, Mapy pozwalają przełączać się klawiaturą między widokiem z lotu ptaka i widokiem ulicy, a menedżer wirtualizacji Boxes ułatwia współdzielenie folderów między hostem i gościem.

Aplikacja Dyski pozwala teraz na tworzenie nowych plików obrazów, które można zamontować jako urządzenia w pętli i skalowanie rozmiarów partycji wraz z jej systemem plików. Przeglądarka Epiphany zaczęła obsługiwać mechanizm synchronizacji Sync z Firefoksa, a Kalendarz radzi sobie z powtarzającymi się zdarzeniami. Środowisko deweloperskie Builder doczekało się zaś zupełnie nowego edytora, kontekstowej dokumentacji, rozbudowanego wyszukiwania i nowego debuggera.

Pojawiła się też prosta aplikacja do obsługi skanerów oraz menedżer rzeczy do zrobienia, integrujący się z popularnym Todoistem. Taki trend, by webowe aplikacje i usługi wpinać w pulpit – na pewno to lepsze, niż kolejna aplikacja na bazie Elektronu. Sporo pomniejszych poprawek też w innych aplikacjach, w tym klientach poczty Evolution oraz IRC-a Polari.

Nowe GNOME 3.26 w praktyce można wypróbować póki co tylko na OpenSUSE Tumbleweed, po podpięciu repozytorium GNOME:Factory. W najbliższych dniach i tygodniach spodziewać się powinniśmy jego debiutu w innych popularnych dystrybucjach.

© dobreprogramy