r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google chce wprowadzić geolokalizację w DNS

Strona główna Aktualności

Koncern Google przy współpracy z dostawcami treści przedstawił propozycje zmian w protokole DNS, które pozwoliłyby skrócić czas ładowania stron internetowych.

Google chce, by autorytatywne serwery nazw kierowały Internautów zawsze na najbliższe serwery, niezależnie od tego, czy dany użytkownik korzysta z DNS swojego dostawcy łącza, czy też preferuje publiczne rozwiązania, takie jak chociażby Google DNS. Aktualnie jest to niemożliwe, bo autorytatywny serwer DNS otrzymuje zwykle jedynie adres IP innego serwera, z którego korzysta użytkownik, a nie adres konkretnej końcówki.

Zdaniem koncernu wystarczy jednak zmienić zasady działania systemu i zmusić klienta DNS do wysyłania serwerowi autorytatywnemu fragmentu IP Internauty - na jego podstawie serwer określałby położenie użytkownika i kierował go ku najbliższemu serwerowi zawierającemu żądaną treść. Przykładowo, jeżeli jesteśmy w Nowym Jorku i wpisujemy w przeglądarkę www.google.com, zostaniemy przekierowani na serwer w Nowym Jorku. Jeżeli zaś ten sam adres wpiszemy w Holandii, zostaniemy skierowani ku serwerowi w Holandii - napisali Wilmer van der Gaast oraz Carlo Contavalli, wyjaśniając zasadność zmian jakie Google chce wprowadzić do protokołu DNS.

r   e   k   l   a   m   a

By zapewnić Internautom prywatność, klient DNS ma wysyłać jedynie pierwsze 24 bity (trzy oktety) adresu IP, co zdaniem autorów koncepcji w zupełności wystarczy do przeprowadzenia geolokalizacji i zarazem uniemożliwi dokładną identyfikację maszyny wysyłającej dane zapytanie. Propozycja została już przedstawiona na forum listy mailingowej dnsext - pomysłodawcy liczą, że zaproponowane zmiany spotkają się z zainteresowaniem i pozwolą nawiązać współpracę umożliwiającą wcielenie ich w życie.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.