r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google ujednolici wygląd aplikacji, by w przyszłości pogrzebać Androida

Strona główna Aktualności
Aplikacja Google w App Store z depositphotos

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Google wydało nowy framework, który posłuży do tworzenia aplikacji na Androida i iOS-a. Wśród założeń Fluttera stoi zapewnienie wspólnego interfejsu, a także ułatwienie wydawania programów na obie platformy. Głównym celem projektu jest jednak coś innego – ma on dostosować aplikacje do Fuchsia OS, systemu operacyjnego mającego zastąpić Androida.

Popularność na Androidzie zdobywa język Kotlin, który docelowo ma wyprzeć Javę i HTML5/JavaScript. Apple zaś chce, by deweloperzy wybierali Swifta. Do dyspozycji deweloperów jest także C# i Xamarin od Microsoftu. Dzięki temu duetowi aplikacje są automatycznie przekonwertowane na Androida i iOS-a, zyskując interfejs użytkownika charakterystyczny na danej platformy. Mamy więc deweloperów wybierających Kotlin, Swifta, lub rozwiązania jak Xamarin. Ten brak spójności postanowiło rozwiązać Google.

r   e   k   l   a   m   a

Teraz Google proponuje kolejną platformę mającą ujednolicić proces tworzenia aplikacji na Androida iOS-a, obecnie w wersji testowej. Flutter nie jest czymś zupełnie nowym, składa się bowiem z wielu rozwiązań, którem mogliśmy spotkać w poprzednich projektach Google. Opiera się na obiektowym języku programowania Dart, stworzonym przez Google i udostępnionym w 2011 roku. Silnik renderujący bazuje nad Skia Graphics Library, używanym w Google Chrome do rysowania pikseli na ekranie.

Warto zwrócić uwagę, że Flutter ma być jednak przede wszystkim fundamentem pod Fuchsia OS. Od dłuższego czasu mówi się o nowym systemie operacyjnym Google, który ma skończyć z Androidem na smartfonach i tabletach, a także zastąpić Chrome OS na laptopach. Cały interfejs we Fuchsia SDK budowany jest właśnie we Flutterze w języku programowania Dart. Aplikacje stworzone z wykorzystaniem nowego framework będzie można łatwo przenieść na Fuchsia OS. W dniu oficjalnej premiery, system powinien więc dysponować sporą bazą oprogramowania. To, co teraz wydawać się może próbą ujednolicenia, w przyszłości ma jednak zapewnić oprogramowanie na Fuchsia OS, a w rezultacie umożliwić bezbolesne uśmiercenie Androida.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.