Google usunęło z wyszukiwarki „Pokaż obraz”. Jak teraz szukać zdjęć i grafik?

Strona główna Aktualności

O autorze

Google zepsuło swoją wyszukiwarkę obrazków, czyniąc ją daleko mniej użyteczną dla użytkowników. Nagle usunięto z interfejsu wyników wyszukiwania przycisk pozwalający zobaczyć obrazek w pełnych rozmiarach, poza kontekstem strony internetowej. Niezadowoleni mogą podziękować serwisowi Getty Images. Chwali się on „partnerstwem z Google”, pozwalającym operatorowi wyszukiwarki na używanie pochodzących stamtąd treści w swoich produktach i usługach, dzięki odpowiedniemu przypisaniu autorstwa. Zobaczmy, czy można coś z tym zrobić.

Z oficjalnych wypowiedzi menedżerów Google’a nie wynika nic poza zachwytem z takiego obrotu sprawy – ani słowem nie wspominają o tym, że całe to „partnerstwo” to wynik pozwów, jakie Getty Images złożyło do regulatorów rynku. Serwis skarżył się, że wyszukiwarka zdjęć Google pozwalała na bezpośredni dostęp do zdjęć wysokiej rozdzielczości z pominięciem stron wydawców. Można więc było znaleźć sobie odpowiedni obrazek, nigdy nawet nie odwiedzając strony na której się pojawił.

Choć żadna ze stron publicznie się do tego nie przyznała, to jednak z informacji jakie Getty Images rozesłało do swoich partnerów wynika, że pozwy zostały wycofane, ponieważ Google natychmiast uznało zasadność zastrzeżeń i zgodziło się wprowadzić zmiany, na których skorzystają właściciele obrazów i zdjęć na całym świecie.

Zmiany te polegają na usunięciu przycisku Pokaż obraz, a także funkcji wyszukiwania za pomocą obrazu zamiast tekstu. To ostatnie wciąż jednak jest dostępne z panelu wyszukiwania images.google.com.

Jak szukać obrazków w Sieci?

Nie należy wpadać w panikę, wciąż będzie można szukać obrazków przez Google, po prostu stało się to mniej wygodne. Oto, co możecie zrobić:

Wyświetlanie w nowej karcie

Praktycznie wszystkie przeglądarki, w tym Chrome, wciąż mają do dyspozycji menu kontekstowe. Wystarczy najechać na znaleziony w galerii wyników obrazek wskaźnikiem myszy, a potem z wywołanego prawoklikiem menu wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie.

Szukanie obrazkiem przez rozszerzenie

Rozszerzenie Search by Image przywraca utraconą funkcję wyszukiwania obrazkiem i jest dostępne dla Chrome oraz Firefoksa. Po jego zainstalowaniu wystarczy najechać na znaleziony w galerii wyników obrazek wskaźnikiem myszy, a potem z wywołanego prawoklikiem menu wybrać opcję Search Google with this image.

Skorzystanie z innych wyszukiwarek

Może trudno w to uwierzyć, ale wyszukiwanie nie musi kończyć się na Google! Istnieją inne wyszukiwarki, które nie robią problemów, jakie robi dziś Google:

  • DuckDuckGo to świetna wyszukiwarka dla ludzi szanujących swoją prywatność, która obecnie oferuje też wygodne wyszukiwanie grafiki. Przeglądając obrazki mamy w niej do dyspozycji tylko jeden przycisk – ale za to ten najbardziej potrzebny, Zobacz plik.
  • Startpage to kolejna bardzo dobra wyszukiwarka, karmiąca się wynikami Google’a ale dbająca o prywatność. Także Startpage oferuje przycisk pozwalający obejrzeć obrazek (i to anonimowo) – wystarczy kliknąć link Wyświetl obraz.
  • Yahoo Images nie ma żadnego problemu z wyświetlaniem zdjęć, oferując przycisk View Image.
  • Bing nie oferuje przycisków, ale jego wyszukiwarka obrazków oferuje wygodne przeglądanie, wystarczy też lewoklik myszy, by obrazek został otworzony w nowej karcie.

A Google? No cóż, im mniej czasu spędzicie z Google, tym mniej Google będzie o Was wiedziało. Udanych wyszukiwań!

© dobreprogramy
s