Google w Chinach

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno informowaliśmy o kontrowersyjnym kroku firmy Google, polegającym na uruchomieniu chińskiej wersji wyszukiwarki z nałożonymi filtrami eliminującymi z wyników poszukiwań internautów treści niewygodnych dla chińskiego rządu.

Na oficjalnym blogu przedstawiciel firmy, Andrew McLaughlin, stara się wytłumaczyć powody tej decyzji. Według niego, głównym powodem uruchomienia chińskiej wersji wyszukiwarki były problemy chińskich internautów z łączeniem się z międzynarodową stroną Google. Przez 10% czasu główna strona była całkowicie niedostępna, serwis Google Images był dostępny tylko przez połowę czasu, a agregator newsów Google News był całkowicie nieosiągalny. W związku z takim stanem rzeczy firma postanowiła uruchomić samodzielną stronę w domenie narodowej Chin, co wiąże się ze zgodą na warunki postawione przez tamtejszy rząd.

Mimo iż ograniczanie dostępu do informacji kłóci się z polityką firmy, postanowiono pójść na ustępstwo, które według nich ma na celu wypełnianie misji dostarczania informacji do największej liczby osób. Prócz filtrów, firma musi udostępniać chińskim władzom pewne informacje dotyczące użytkowników, dlatego na razie postanowiono nie uruchamiać lokalnych wersji poczty GMail i serwisu blogów Blogger.

Najwyraźniej wytłumaczenia te nie wydały się przedstawicielom amerykańskiego Kongresu zbyt wiarygodne i postanowili oni rozpocząć śledztwo w tej sprawie. Firmy Google, Microsoft i Yahoo! mają wytłumaczyć swoje postępowanie.

© dobreprogramy
s