r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Gradient mesh w kolejnej specyfikacji SVG

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

SVG Working Group zaakceptowała propozycję włączenia siatek gradientów (gradient mesh) do specyfikacji formatu SVG 2.0.

Propozycja wyszła od Tavmjonga Baha, jednego z deweloperów programu do grafiki wektorowej — Inkscape. Jego propozycja bazuje na zaimplementowanych już w Cairo — bibliotece używanej do renderowania dwuwymiarowej grafiki wektorowej — powierzchniach Coonsa. Dzięki temu SVG zgodny z nową specyfikacją będzie pozwalał na tworzenie skomplikowanych efektów i zaawansowane kolorowanie figur. Co ważne, nareszcie obsługiwane będzie wypełnienie gradientem stożkowym, o co często prosili użytkownicy. Grupa zajmująca się standardem SVG ma jeszcze pewne zastrzeżenia do propozycji Baha, ponadto zgodna z filozofią SVG obsługa siatek będzie wymagała również modyfikacji samej biblioteki Cairo.

Co więcej, w repozytorium dla deweloperów programu Inkscape została już umieszczona łatka pozwalająca na korzystanie z siatek dla gradientów w tym programie, w wersji opartej o Cairo. Możemy spodziewać się, że już niebawem kod zostanie włączony do głównej gałęzi rozwojowej programu i będzie dostępny dla użytkowników, choć nie ma gwarancji, że znajdzie się już w wersji 0.49 programu. Warto zaznaczyć, że testowe wersje Scribusa już korzystają z powierzchni Coonsa z Cairo do renderowania gradientów. Nowa specyfikacja SVG sprawi, że programy korzystające z tego formatu w końcu będą mogły konkurować z niepokonanym jak dotąd Adobe Illustratorem.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.