Greasemonkey dla Google Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Aaron Boodman, autor rozszerzenia Greasemonkey dla przeglądarki Mozilla Firefox postanowił przeportować swoje dzieło do przeglądarki Google Chrome.

Greasemonkey pozwala na dostosowanie strony przy pomocy małych dodatkowych JavaScriptów, które zostają uruchomione przy wejściu użytkownika na daną stronę. Autor nie czekał na wydanie API przeglądarki dla rozszerzeń przez Google, które zostało zapowiedziane.

Na razie rozszerzenie jeszcze jest w fazie rozwojowej. Pojawiło się ono w buildzie 3496 przeglądarki. Greasemonkey dla Google Chrome można uruchomić przy pomocy flagi --enable-greasemonkey dodanej do skrótu przeglądarki, czyta jedynie skrypty z folderu scripts na dysku C:. Wśród ograniczeń obecnej wersji należy jeszcze wymienić to, że skrypty będą uruchamiane dla wszystkich stron, a nie jak w wersji dla Firefoksa - dla ustalonych przez użytkownika. Poprawiona wersja jest dostępna do pobrania przez serwery ftp projektu. Istnieje również kanał testowych wersji przeglądarki, do którego można się dołączyć zgodnie ze wskazówkami ze strony dokumentacji, jednak w niej nie ma w nich jeszcze builda z rozszerzeniem.

W przyszłych wydaniach ma zostać wprowadzona możliwość ustalenia własnego katalogu dla skryptów oraz personalizacji skryptów pod konkretne witryny.

© dobreprogramy