r   e   k   l   a   m   a
reklama

H.264 darmowy do 2015 r.

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

MPEG LA, posiadająca prawa do kodeka H.264 zapowiedziała, że przez najbliższe 5 lat korzystanie z tego sposobu kompresji filmów przesyłanych strumieniowo będzie wolne od opłat.

Brak odpłatności za korzystanie z H.264 obejmie podmioty, które nie pobierają opłat za udostępniane przez siebie treści. Bezpłatne wykorzystanie H.264 nie dotyczy więc m.in. firm, które chcą sprzedawać swoje oprogramowanie do kodowania lub komercyjnych dostawców treści przesyłających swój płatny program wideo końcowym użytkownikom.

Przypomnijmy, że kwestia opłat licencyjnych za korzystanie z H.264 jest ostatnio dość często dyskutowana z uwagi na fakt wykorzystania tego kodeka do odtwarzania plików strumieniowych z wykorzystaniem HTML5 - a więc bez pośrednictwa Flasha. Taki sposób obsługi strumieniowego wideo znajdziemy w serwisie YouTube i Vimeo oraz przeglądarce Google Chrome. Przeciwko stosowaniu H.264 jako standardu w HTML5 zaprotestowała już Mozilla Foundation. Prezes fundacji John Lilly jest zdania, że świat powinien korzystać z darmowego i wolnego Ogg Theora. Ogłoszenie MPEG-LA oznacza 5 lat wolności, po której nastąpi zablokowanie na wieczność - dodał CEO Mozilli.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSnap ma się coraz gorzej. A jego twórca jest najlepiej opłacanym na świecie prezesem