Darmowy program graficzny Krita jest coraz lepszy w grafice wektorowej

Darmowy program graficzny Krita jest coraz lepszy w grafice wektorowej

15.01.2018 13:12, aktual.: 15.01.2018 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodzi kolejna wersja otwartego, darmowego edytora grafiki Krita. Warto przetestować betę wersji 4.0 programu, który coraz lepiej nadaje się na zamiennik wolno rozwijającego się GIMP-a. Krita rozwija się w wielu kierunkach i nie jest już typowym programem do rysowania.

Użytkownicy starszej wersji Krity powinni podchodzić do „przesiadki” ostrożnie. Między wersjami 3 i 4 programu zmienił się format zapisu warstw wektorowych, z bazującego na standardzie ODT na przeznaczony do tego SVG. Oznacza to, że wersja 3 nie otworzy plików z wersji 4, zaś wersja 4 może błędnie otworzyć pliki z wersji 3. Poza innym zapisem warstw wektorowych poprawiony został także mechanizm importu i eksportu grafik wektorowych SVG oraz narzędzia do edycji i tworzenia kształtów.

Krita 4.0 beta jest też pierwszą wersją programu, który ma już nowe narzędzie do edycji tekstu. Nie jest to jeszcze narzędzie, które docelowo ma być zaimplementowanie w Kricie, ale programiści na razie nie mają czasu na implementację pełnej integracji z fontami w formacie OpenType, ale też nie było sensu utrzymywać starego systemu, bazującego na ODT. W konsekwencji nie ma jeszcze precyzyjnych kontrolek parametrów tekstu i pionowego zapisu dla języków azjatyckich. Na razie mamy wyznaczony nowy kierunek, a obsługa tekstu będzie rozwijana w kolejnych wydaniach.

Obraz

Poza tym Krita 4.0 beta 1 zawiera poprawki interfejsu użytkownika, w tym dokowanej palety i edytora pędzli. Praca z pędzlami będzie znacznie szybsza na maszynach z wielordzeniowymi procesorami, przy okazji nowa Krita daje też możliwość korzystania z większych pędzli. Zmiany były wprowadzone także w mechanizmie skryptowania w Pythonie. Zapisywanie plików będzie odbywać się w tle, a przy eksporcie zobaczymy ostrzeżenie, jeśli wybrany format docelowy nie jest w stanie przechować danych zawartych w pliku.

Wciąż trwają prace nad zestawem ustawień dla domyślnych pędzli. Jeśli chcecie je przetestować, musicie sięgnąć po kompilacje z kanału Nightly, gdyż nie trafiły jeszcze do bety. Korzystając z Krity 4.0 beta trzeba też pamiętać, że to wersja testowa i nie wszystko będzie działać jak należy.

Krita 4.0 beta jest dostepna dla Windowsa, macOS-a i różnych dystrybucji Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (52)
Zobacz także