r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Holenderscy hakerzy posiedzą dłużej

Strona główna Aktualności

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o aresztowaniu, trzech Holendrów, podejrzanych o przestępstwa internetowe. Okazuje się, że mogą oni ponieść znacznie cięższą karę, niż dotychczas sądzono, bowiem nowe dowody wykazały, że ich ofiarą mogło paść nawet 1,5 mln komputerów. To 15-krotnie więcej, niż pierwotnie przypuszczano.

Hakerzy, których nazwisk nie ujawniono, zostali aresztowani dwa tygodnie temu pod zarzutem włamania się do ponad 100 tys. komputerów biurkowych. Proceder ułatwił im koń trojański o nazwie "Toxbot", za pomocą którego stworzyli sieć zainfekowanych "pecetów" oraz wykradali numery kart kredytowych i szantażowali firmy internetowe.

Wim de Bruin, rzecznik holenderskiej Prokuratury Generalnej, przyznał w piątek, że nowe informacje będą miały duży wpływ na określenie wymiaru kary. De Bruin porównuje całą sprawę do różnicy pomiędzy wybiciem szyby w pojedynczym domu, a wandalizmem na całej długości ulicy.

Internetowi oszuści, na mocy różnych przepisów o przestępczości komputerowej, mogą spędzić w więzieniu nawet 6 lat. Holenderski sąd przedłużył w czwartek areszt tymczasowy wobec podejrzanego 19-latka oraz jego 27-letniego wspólnika. Trzeci z oskarżonych, 22-latek, został zwolniony z więzienia z "powodów osobistych" - przyznał de Bruin. Według prawa holenderskiego, do czasu pierwszej rozprawy, podejrzani mogą być przetrzymywani w areszcie maksymalnie 3 miesiące. Rzecznik prokuratury przyznał również, że sprawa nadal jest w toku i niewykluczone są kolejne aresztowania.

Sieci zainfekowanych komputerów, znane jako "botnets", uważane są obecnie za jedno z najpoważniejszych zagrożeń internetu. Wykorzystywane są do rozsyłania spamu i wykradania haseł, czyli tzw. "pishingu". Hakerzy wykorzystują również zainfekowane komputerów, aby szantażować firmy internetowe blokadą ich stron internetowych. Zdaniem ekspertów, zakres działalności holenderskich włamywaczy był jednym z największych, jaki udało się dotychczas ujawnić, lecz nadal stanowi kroplę w morzu wszystkich przestępstw komputerowych.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.