reklama

Holenderski fiskus wyciągnął ręce po pieniądze Krita Foundation

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Krita Foundation, organizacja stojąca za rozwojem świetnego programu graficznego Krita, ma poważne kłopoty finansowe. Wcale nie dlatego, że wsparcie oferowane przez użytkowników okazało się niewystarczające. Po prostu po pieniądze fundacji ręce wyciągnęło holenderskie państwo. Po ostatniej kontroli, urzędnicy skarbowi zażądali dopłaty 24 tysięcy euro.

Założona w 2013 roku Krita Foundation powstała głównie po to, by główny programista Krity, Dmitrij Kazakow, mógł w pełni poświęcić się pracy nad projektem. Głównym źródłem pieniędzy były datki użytkowników, a także realizowane przez Kickstartera kampanie na opłacenie prac nad ważnymi funkcjonalnościami. Ostatnia taka kampania, dla Krity 4.0, mająca przynieść lepsze narzędzia do pracy z tekstem i grafiką wektorową oraz skryptowanie w Pythonie, zakończyła się zebraniem niemal 40 tys. euro.

Jednak pieniądze fundacji pochodziły nie tylko ze zbiórek. Kierując się poradą podatkowego eksperta, od początku Krita Foundation prowadziła też działalność zarobkową, sprzedając instruktażowe książki i poradniki wideo, w zgodzie z holenderskim prawem podatkowym rejestrując się jako płatnik VAT i prowadząc wymagane księgi. Zarazem Fundacja korzystała z odliczeń VAT na zakupione do celów statutowych rzeczy.

Niczym Kot Schrödingera

Takie właśnie działanie podważyła kontrola podatkowa, analizując hybrydową działalność fundacji: poszło przede wszystkim o VAT. Po pierwsze, zakwestionowano odliczenia, dopuszczając jedynie ich odsetek równoważny odsetkowi przychodu generowanego ze sprzedaży. Po drugie, holenderski fiskus uznał, że Krita Foundation jest firmą i musi płacić w Holandii VAT za pracę, jaką wykonuje dla niej w Rosji Dmitrij Kazakow – mimo że w Rosji jego działalność VAT-em nie jest obłożona. Jako jednak że Krita Foundation nie jest firmą, nie może żądać zwrotu VAT-u.

W efekcie państwo holenderskie zażądało 24 tysięcy euro zaległych podatków. Po konsultacjach z kosztującym sporo doradcą podatkowym, zaległość udało się zredukować do 15 006 euro, włącznie z karami i odsetkami, ale koszty tych konsultacji wyniosły 4000 euro.

Po kryzysie

Fundacja przetrwała ten trudny okres, mimo że jej zasoby poważnie się skurczyły. Zdecydowano się też zmienić jej funkcjonowanie – teraz przyjmuje ona wyłącznie datki na działalność statutową, tak by nie płacić w Holandii VAT za pracę wykonywaną w Rosji. Sprzedażą książek, filmów instruktażowych i wersji Krity dostępnych przez Steam i Windows Store zajmować się będzie oddzielna firma.

Po wyjściu z finansowego impasu, Krita dalej będzie rozwijana. Trwają obecnie prace nad wersją 3.2 i wstępnym wydaniem pre-alfa 4.0, a we wrześniu ruszy kolejna kampania na Kickstarterze, na funkcje planowane na 2018 rok. Nacisk ma zostać położony na stabilność niezawodność – hasłem zbiórki będzie „Zero bugs!”.

Jeśli chcecie pomóc twórcom tego świetnego programu, zapraszamy na ich stronę. O tym, że warto, przekonuje webowy komiks Pepper&Carrot Davida Revoyu, powstający w całości za pomocą Krity na Linuksie (i udostępniany z plikami źródłowymi tego programu!). W naszej bazie oprogramowania znajdziecie Kritę na Windowsa (win32), Windows 10 (UWP), oraz macOS-a.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama