INEA wprowadza do oferty łącze symetryczne 10 Gb/s dla klientów indywidualnych #PGA2018 #Konkurs

Strona główna Wideo Relacje

O autorze

Dzisiaj, 12 października 2018 r., na targach Poznań Game Arena, firma INEA oficjalnie ogłosiła rozszerzenie oferty dla klientów indywidualnych o symetryczne łącze światłowodowe 10 Gb/s. Jest to pierwszy tego typu produkt w Europie, a zarazem szósty na całym globie. Wagę wydarzenia podkreśla bezpośredni udział premiera Mateusza Morawieckiego w konferencji prasowej.

INEA szczyci się, że łącze 10 Gb/s to niespotykany dotąd poziom szybkości, wynoszący komfort korzystania z internetu na zupełnie nowy pułap. Jako przykład podano czas pobierania gry Quantum Break, która wraz z filmami w rozdzielczości 4K pochłania około 159 GB przestrzeni dyskowej. Przy założeniu efektywnego wykorzystania łącza na poziomie 80 proc., teoretyczny czas transferu wynosi 2 min 39 sek., wobec 26 min 30 sek. dla wciąż postrzeganych za bardzo szybkie łącz 1 Gb/s i aż 4 godz. 25 min dla popularnych 100 Mb/s.

Jak udało się dowiedzieć, uzyskanie tak wysokiej przepustowości stało się możliwe dzięki implementacji technologii XGS-PON firmy Nokia, która jest najnowszej generacji podejściem do pasywnej sieci optycznej. Przy czym całość działa w optymalnym systemie Fiber-To-The-Home (FTTH), czyli światłowody dochodzą aż do samego odbiorcy, przez co uniknięto tak zwanych wąskich gardeł, a łącze zapewnia ponoć nie tylko rekordowe transfery, ale także minimalne opóźnienia.

W tej chwili z oferty skorzystać może około 30 tys. gospodarstw domowych w Poznaniu. Niemniej, jak twierdzi INEA, do końca roku taka możliwość zostanie udostępniona w całym mieście, docelowo zaś – w całej sieci INEA, również poza Wielkopolską. I cóż, martwią chyba jedynie koszty usługi, które na dzień dzisiejszy wynoszą 399 zł miesięcznie.

Konkurs z firmą INEA

Zgodnie ze wcześniejszymi obietnicami, prezentujemy wam pierwszy konkurs w ramach PGA 2018. Mamy dla was trzy zestawy gadżetów od firmy INEA, w składzie: koszulka typu polo, opaska NFC i okolicznościowa broszurka.

Aby wejść w posiadanie jednego z tych pakietów, należy być zarejestrowanym użytkownikiem serwisu dobreprogramy, a ponadto odpowiedzieć na poniższe pytanie konkursowe. Wybierzemy trzy, naszym zdaniem, najciekawsze odpowiedzi.

Do czego wykorzystałabyś / wykorzystałbyś superszybki internet INEA 10 Gb/s?

Zabawa potrwa do wtorku 16 października 2018 r. włącznie. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 października.

© dobreprogramy